Multi-party WebRTC videoconferencing using scalable video: From best-effort over-the-top to managed value-added services
Ölçeklenebilir video kodlaması kullanılan çok partili WebRTC video konferansı: En iyi erişim gösteren internetten, katma değer konulmuş yönetilen hizmetlere
- Tez No: 547704
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT TEKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Şu anda, çok partili WebRTC video konferansı, en iyi erişim gösteren İnternet üzerinden, örgü (mesh) ve seçici yönlendirme birimi (SFU) mimarilerinde yapılandırılır. Ölçeklenebilir video kodlaması (SVC), heterojen ağ bağlantıları ve farklı erişim cihazlarına sahip eşler için verimli hizmet sağlar. Her bir eşin diğer eşlere ayrı bir video akışı gönderdiği örgü mimarisinde veri gönderme bant genişliği kapasitesi yeterli değildir. Ayrıca SVC olmayan tek bir kodlayıcı kullanılması sebebiyle veri indirme hızı en düşük olan eş diğer eşlerin hizmet kalitesini kısıtlayıcı bir etki yaratır. SVC kullanılan SFU mimarisinde her eş tek bir video akışını merkezi bir SFU sunucusuna gönderir fakat SFU sunucuları yüksek bant genişliği olan ağ bağlantısına ihtiyaç duyar ve yapısından ötürü tek arıza noktası haline gelir. Ayrıca SFU mimarisi örgü mimarisine kıyasla hem İnternet altyapı kaynaklarını daha fazla kullanır hem de uçtan uca gecikme miktarı daha fazladır. Bunlara bağlı olarak SVC kullanılan bir tane en iyi erişimi gösteren İnternet ile örgü video akış mimarisi ve üç tane de İnternet hizmet sağlayıcısı ile yönetilen çok partili WebRTC mimarisi önerdik: i) örgü, ii) dağıtılmış uç (edge) SFU ve iii) yazılım tabanlı ağ destekli çoklu internet protokolüne yayın (IP multicast). Önerilen en iyi erişim gösteren internet tabanlı örgü mimarisi düşük indirme hızı ile genel hizmet kalitesini kısıtlayan eş sorununu örgü mimarisine hareket uyumlu SVC'yi gömerek çözmektedir. Ancak en iyi erişim gösteren İnternet tabanlı görüntülü toplantı hizmetletleri değişen ağ koşullarına çok hızlı uyabilen bir yapıyı gerektirmektedir. İnternet hizmet sağlayıcısı tarafından yönetilen örgü mimamirisi önerilen en iyi erişim göstern İnternet tabanlı ve halihazırdaki örgü mimarisine kıyasla daha iyi hizmet kalitesi sağlamaktadır, lakin hâlâ daha yüksek kapasiteli veri gönderme bant genişliği gerektirmektedir. Dağıtılmış uç SFU mimarisi tek bir görüntülü konuşma oturumunda birden fazla SFU sunucusu kullanarak yeni bir SFU veri akışı tipi sunmaktadır. İnternet hizmet sağlayıcısı ile yönetilen dağıtılmış uç SFU mimarisi toplam ağ altyapı kaynak kullanımını ve uçtan uca hizmet gecikmesini halihazırda kullanılan SFU uygulamasına kıyasla önemli miktarda düşürmektedir. Buna rağmen bu mimarinin gerçeklenmesi uç ağlarda dağıtılmış hizmet tanzim edilmesine dayanmaktadır. Yazılım tabanlı ağ destekli çoklu internet protokolüne yayın mimarisi tamamen yeni bir çok partili WebRTC yayın akışı mimarisidir. Bu mimari kısıtlı veri gönderme bant genişliği, dağıtılmış hizmet tanzim edilmesi ve tek arıza noktası sorunlarını giderirken daha az İnternet altyapı kaynaklarının kullanılmasını sağlar ve olabilecek en iyi uçtan uca hizmet gecikme kabiliyeti gösterir.
Özet (Çeviri)
At present, multi-party WebRTC videoconferencing can be configured in mesh or selective forwarding unit (SFU) architectures over the best-effort Internet. Scalable video coding (SVC) enables efficient service to peers with heterogenous network connections and terminals. In the mesh architecture each peer sends a separate video stream to each other peer where peer upload bandwidth capacity is not enough as the number of peers increase, and the peer with least download bandwidth capacity becomes limiting factor for the rest of the peers because of single non-SVC encoder. SVC enabled SFU architecture, where each peer sends a single upstream video to a central SFU, requires high capacity servers with high bandwidth network connection and the SFU becomes a single point of failure. Also, SFU architecture has more network resource consumption and end-to-end delay performance comapring to mesh architecture. To these effects, we propose one SVC enabled best-effort streaming architecture for mesh connection and three network service provider (NSP) managed SVC enabled multi-party WebRTC architectures with i) mesh, ii) distributed edge-SFU and iii) software-defined network (SDN) assisted IP multicast. Proposed best-effort mesh connection technique solves limiting overall service quality effect of least receiving peer by embedding motion-adaptive SVC. Yet, best-effort videoconferencing services require very quick responsiveness for variant network conditions. Proposed NSP-managed architectures solves this basic problem by bandwidth allocation for WebRTC services. NSP-Managed mesh architecture has the best service quality comparing to proposed best-effort and default WebRTC mesh implementations, however, it still suffers from required high upload bandwidth capacity of the peers. Distributed edge-SFU architecture introduces a novel SFU streaming type by using multiple SFU servers in a single videoconferencing session. NSP-managed distributed edge-SFU architecture reduces total network resource consumption and end-to-end service delay considerably comparing to default SFU implementation. Nonetheless, this architecture is dependent on distributed service deployment over edge networks. SDN-assisted IP-multicast architecture is a completely new streaming type for multi-party WebRTC services. This architecture overcomes limited uplink capacity, service deployment, and single point of failure drawbacks while having better network resource consumption and the best possible end-to-end service delay performance.