Yerli kedi ve beyaz Yeni Zelanda tavşanının A.carotis communisi üzerinde komparatif makro-anatomik araştırmalar
The Comparative macro-anatomic investigations about the a.carotis communis of indigenous cats and white New Zealand rabbits
  1. Tez No: 20036
  2. Yazar: MEHPARE ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TECİRLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
56 TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmada Yerli kedi ve Beyaz Yeni Zelanda tavşa nının a.carotis communis' i komparatif ve makro-anatomik olarak incelenmiştir. Bu amaçla, Ankara ili sınırlarından elde edi len, ağırlıkları ortalama 3025gr olan 10 adet (2f erkek, 6dişi) adult Yerli kedi ve deney hayvanları laboratuarlarından elde edilen, ortalama ağırlıkları 3050gr olan 10 adet (5erkek, 5dişi) adult Beyaz Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar aşağıda belirtilmiştir; 1- Kedide, çalışılan materyalin beşinde, a.carotis communis dextra, a.carotis communis sinistra ve a.subclavia dextra'- nın truncus brachiocephalics' tan trifurkasyon halinde orijin aldıkları gözlemlenmiştir. Tavşanda benzeri bir durumla karşılaşılmamış tır. 2- Tavşanda, çalışılan materyalin birinde, a.carotis communis sinistra 'dan orijin alan a.thyroidea caudalis'e rastlan mıştır. Kedide ise a.thyroidea caudalis ile karşılaşılma- mıştır. 3- Tavşanda, a.lingualis ve a. facialis, truncus linguofacialis adlı ortak bir kökten orjin alırlar. Kedide a.carotis ex terna 'dan ayrı ayrı çıkarlar. if- Â.auricularis caudalis, kedide a.carotis externa 'dan orijin alır. Tavşanda ise a. temporalis superficialis'in bir koludur. 5- Kedide, a.maxillaris üzerinde, fissura orbitalis ve for.op- ticum düzeyinde şekillenen rete mirabile a.maxillaris adlı damar ağma, tavşanda rastlanmamıştır.57 6- A. temporalis profunda caudalis, kedide a.raaxillaris'tan çıkar, tavşanda ise a. alveolaris inferior 'un koludur. 7- Kedide rete mirabile a.maxillaris' ten ayrılan rr.retis adlı kollar, fissura orbitalis yoluyla cavum cranii'ye girerler ve beynin beslenmesinde büyük bir öneme sahip tirler. Tavşanda ise rr.retis adlı kollar bulunmamaktadır, 8- Tavşanda bulunan a.ophthalmica externa, kedide yoktur. 9- Tavşanda a.carotis interna kalın bir damardır, oysa kedi de oldukça incedir. 10- A.cerebelli rostralis, kedide a.communicans caudalis 'in bir koludur. Bu damar tavşanda a.basilaris' ten ayrılır.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY The comparative macro-anatomic investigations about the a.carotis communis of indigenous cats and White New Zealand rabbits. İn this study, the a.carotis communis of indigenous cats and White New Zealand rabbits has been studied compara tively and macroanatomically. For this purpose, 10 adult indigenous cats (lfinale,6female) weighing on average 302.3s and 10 adult White New Zealand rabbits (5male, ^female) weighing on average 3050g were used which were obtained around Ankara. The comparative results are given below: 1- In 5 of the cats studied with respect to the truncus bra- chiocephalicus, the a.carotis communis dextra, the a.ca rotis communis sinistra and the a.subclavia dextra origi nated as a trifurcation, whereas this was not seen in the rabbits. 2- In one of the rabbits, the a.thyroidea caudalis was faund the originate from the a.carotis communis sinistra whereas the former was not.seen in the cats. 3- The a.lingualis and a. facialis which originate from a com mon root named the truncus linguofacialis in the rabbits, originated from different locations in the cat from the a.carotis externa. k- The a.auricularis caudalis which originated from the a.carotis externa in the cats, branches from the a. tem poralis super ficialis in the rabbits.59 5- The web of vessels named the rete mirabile a.maxillaris formed at the level of fissura orbitalis and for. op ti- cum on the a.maxillaris observed in the cat, was not seen in the rabbit. 6- The a. temporalis profunda caudalis originating from the a.maxillaris in the cat, is a branch of the a.alveolaris inferior in the rabbit. 7- Vessels named rr.retis branching from the rete mirabile a.maxillaris in the cat, enter the cavum cranii via the fissura orbitalis and are of great importance in supplying blood to brain. In the rabbit, rr.retis branches were not present. 8- While the a.ophthalmica externa present in the rabbit it was not seen in the cat. 9- The a. carotis interna is a much more thicker vessel in the rabbit than in the cat. 10- In the cat although the a.cerebelli rostralis is a branch of the a.communicans caudalis, in the rabbit it is a branch of the a.basilaris.