Normal ve maloklüzyonlu bireylerde kraniofasiyal yapının (dik yönde) araştırılması
Investigation of craniofacial morphology in individuals with normal and malocclusions
- Tez No: 20037
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRZEN ARAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Araştırmamız; A.O. Dış Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabil im Dalı Arşivinde, ortodontik tedavi görmemiş 68 bireyden elde edilmiş lateral röntgen filmi üzerinde yürütülmüştür. Çalışmamızda, Klas I kontrol grubu, Klas III overbite grubu ve Klas III openbite grubu olmak üzere 3 grup oluşturulmuştur. Araştırma kapsamına alınan bireyler arasında cinsiyet ayrımı yapılmamıştır ve materyali oluşturan gruplar, maksimum pubertal gelişim atılımı tepe noktasına ulaşmış veya bu noktayı aşmışlardır. Araştırmada; iskeletsel ve dentoalveolar yapı ile ilgili, açı sal, boyutsal ve oransal ölçümler kullanılmıştır. Araştırma grupları arasında, dento-fasiyal yapı ile ilgili öl çümler arasındaki farkların incelenmesi amacıyla varyans analizi ile Duncan testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, konuyla ilgili literatürlerin ışığı altın da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The material of this study consisted of the cephalometric radiographics of 68 individuals referred to the Department of Orthodontic, University of Ankara and who had no orthodontic treatment. Class I controls, Class III overbite groups and Class III open-bites were the groups we investigated in our study. The individuals who were included in the present study were grouped regardless of sex and they were having their maximum pubertal growth period. Measurements were obtained by utilising angular, dimensional and rate parameters related to skeletal and dento-alveolar structure. We used variance analysis and. Duncan's test in order to investigate the differences in the measurements of dentofacial structures among the study groups. The findings obtained in this study were evaluated with the of relevant literature.