Kraniofasial (hipodiverjan) yapı ile dentoalveoler yapı arasındaki ilişkilerin araştırılması
  1. Tez No: 20038
  2. Yazar: MELİHA RÜBENDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hypodiverjan normal aklüzyonlu bireylerle hypodiver jan maloklüzyonlu bireyler arasındaki kraniofasial ve denta alveoler değişiklikleri incelemeyi amaçladığımız araştırmamızın : İlk etabında hypodiverjan bir kraniofasial yapıya sa hip fakat normal overbite-over jete ilişkisi gösteren GO adet normal aklüzyonlu ve bu kez hypodiverjan kTaniofacial yapıya sahip ancak artmış overbite ili birlikte 60 adet maloklüzyonlu olmak üzere 120 adet bireyin lateral sefalometrik ve el- bilek graf ileri kullanılmıştır ve cinsiyet ayrımı yapılmamıştır. İkinci etapta ise bu bireyler iskelet olgunluk dönemlerine göre erken gelişim ve ileri gelişim dönemleri olmak üzere iki alt gruba ayrılarak çalışmamız toplam dört grup ü- zerinde yürütülmüştür. Daha sonra yirmi dört'ü iskeletsel yirmi altısı dentoalveoler Olmak üzere elli sefalometrik ölçüm istatistiki yöntemlerle değerlendirilmiş ve araştırma grupları bir birleri ile karşilaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to aveluate craniofacial and dentoalveoler differences between individuals having nor mal ; occlusion and hypodivergent skeletel pattern and mdividu alee with malaclusion and also hypodivergent zkeletel pattern, In the first stage of this study, 120 lateral cephalo metric films and 120 pand-wrist films of 60 individuals with normal overbite and ovejet and hypodivergent craniofacial pat tern as well as 60 individuals with increased overbite and hypodivergent craniofacial pattern were used regardless of sex. In the secondstage of this study, individuals were also divided into two subgroups according to their skeletal maturation as early pubertal and late pubertal stage. Thus, our study was carried out on four groups. ? 2k skeletal and 26 dentoalveolar ; Total 50 cephalomet ric measurments were evaluate statiscally and the research groups were compared with each others.