Doğal baş ve boyun postürü ile kraniofasial morfoloji arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
The Evaluation of the associations between the craniofacial morphology and the natural head and neck posture
- Tez No: 20010
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEGÜL KÖKLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Kraniofasial morfolojinin hem intrakranial referanslara göre hem de doğal baş pozisyonunu yansıtan ekstrakranial referanslara göre ayrı ayrı incelenmesinde her iki yöntemin benzer değerlendirme olanağı verip vermeyeceğim araştırdığımız ve buna göre doğal baş ve boyun pos- türünün kraniofasial morfoloji ile ilişkilerini yeniden değerlendirdiğimiz araştırmamızın ilk etabında 21 bireyden birer hafta arayla elde edilen 42 adet lateral sefalogram üzerinde yapılan ölçümlerde doğal baş ve boyun postür'ünün tekrarlama katsayısının yüksek olduğu görülmüştür. Ana araştırma materyalimizi ise yaşları 19 yıl, 1 ay ile 28 yıl, 8 ay arasında değişen 57 kız 49 erkek toplam 106 bireyin, doğal baş ve boyun postüründe elde edilen lateral sefalogram arı oluşturmuştur. İntrakranial ve ekstrakranial referanslara göre oluşturulan kraniofasial morfoloji ile ilgili ölçümlerin birbirleri ile ve kullanı lan S-N referans düzleminin eğimi ile ilişkileri; ve kraniofasial mor foloji ile doğal baş ve boyun postürü arasındaki ilişkiler“korelasyon analizi”ile incelenmiştir. Araştırmamızda, kraniofasial morfolojinin intrakranial ve ekstra kranial referanslara göre incelenmesinin farklı değerlendirmelere yol açabileceği ve birey doğal baş pozisyonunda iken ekstrakranial referanslara göre değerlendirilen kraniofasial morfolojinin daha çok servi kal kolonun eğimini ifade eden postural ölçümlerle ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Evaluation of The Associations Between The Craniofacial Morphology And The Natural Head And Neck Posture This study was undertaken to determine, if the use of the intra cranial S-N reference line and the extracranial true horizontal and true vertical reference lines would yield similar interpretations of the craniofacial morphology; and using the statistical results, it was further aimed to evaluate the associations between the craniofacial morphology and the natural head and neck posture. To assess the reproducibility of our method; radiographic double determinations of natural head and neck posture were performed on 21 subjects. The results showed that the postural variables could be reproduced without any systematic error. The main sample consisted of 106 students (57 female; 49 male) from the University of Ankara, Faculty of Dentistry. The age range of the subsects was 19-29 years. The associations between the conventional craniofacial parameters and the paremeters using the extracranial true horizontal and true vertical reference lines; and the associations between the craniofacial morphology and the head and neck posture were evaluated by correlation analysis. Our results showed that the use of the intracranial and extra cranial references would not give similar interpretations of the cranio facial morphology; and the craniofacial morphology which was evaluated by the use of the extracranial referans lines was mainly associated with the parameters, giving the slope of the cervical column to the true horizontal