Analysis of compression techniques and memory bit effects on compression for pseudo-random generation
Sözde-rasgele üretimin sıkıştırılması tekniklerinin incelenmesi ve hafıza ikilinin sözde-rasgele üretimin sıkıştırılması üzerine etkisi
  1. Tez No: 200415
  2. Yazar: ÜMİT SEREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİN ANARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
izilerin sıkıstırılması, dizitip sifreleyicilerde kullanılan sözde-rasgele üreteçlerin güçlendirilmesini saglayan yararlı yöntemlerden biridir. Sıkıstırma elemanlarının kullanılması, Dogrusal Geri Beslemeli Kayan Saklaçların (LFSR) kullanıldıgı dizitip sifreleyicilere karsı yapılacak cebirsel atakları önler. Bugüne kadar dizi sıkıstırılması konusunda sunulan bazı algoritmalar: kil(bit) Arama Üreteci (BSG), Alternatif kil Arama Üreteci (ABSG), Kendiliginden Büzen Üreteç (SSG) ve Büzen Üreteçtir (SG). Bu tezde, öncelikle sözde-rasgele dizi üretiminin sıkıstırılmasını çözümledik ve kullanılmakta olan sıkıstırma algoritmaları içinde en iyisini, çıktı oranı ve genel ataklara karsı direnç ödünlesimini en uygun seviyede saglayacak sekilde belirledik. Bir diger amaçladıgımız sey ise hafiza ikilinin sözde-rasgele dizi üretiminin sıkıstırılması üzerinde nasıl bir etkisi oldugunu incelemektir. Bu amaçla ABSG'ye benzeyen EBSG adlı yeni bir algoritma önerdik. EBSG algoritması her çıktı ikili üretiminden sonra girdi dizisine hafızada saklanan ikili eklemektedir. Gösterecegimiz üzere EBSG algoritması çıktı oranını artırırken, aynı zamanda uygun dogrusal karmasayı ve rasgeleligi de saglamıstır.
Özet (Çeviri)
Compression of sequence is one of the most useful tools for strengthening the pseudo-random generators used in stream ciphers. Using compression components can prevent algebraic attacks against LFSR-based stream ciphers. Some of the proposed compression algorithms are bit-search generator (BSG), ABSG (modified version of BSG), Self-Shrinking Generator (SSG), Shrinking Generator (SG). In this thesis, we analyze the compression of pseudo-random generation and determine the optimum compression algorithm among existing ones that has the optimal trade-off between output rate and resistance against general attacks. We also aim to investigate the memory bit effect on compression for pseudo-random generation. We present the algorithm EBSG which is similar to ABSG. EBSG uses memory bit and after each output bit generation, it inserts the bit stored in memory to the input sequence. We show that EBSG increases output rate while providing good linear complexities and randomness.