Control of chaotic systems with time delayed feedback control
Gecikmeli geri besleme yöntemi ile kaotik sistemlerin denetimi
  1. Tez No: 200416
  2. Yazar: ENGİN YAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAĞMUR DENİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Pyragas tarafından ileri sürülen gecikmeli geri besleme yöntemi (DFC yöntemi), kaotik sistemlerde bulunan kararsız bir periyodik yörüngeyi kararlı hale getirmek için kullanılan basit ve etkin bir yöntemdir. T periyoduna sahip kararsız bir periyodik yörüngeyi hedef olarak kabul edersek; gecikmeli geri besleme yönteminin temelini, sistemin mevcut durumu ile T kadar önceki durumunun farkının denetim girisi olarak dogrusal bir sekilde sisteme verilmesi olusturur. Bu yaklasım, genisletilmis gecikmeli geri besleme yöntemi (EDFC yöntemi) ile sistemin çok önceki durumlarının da kullanılmasıyla gelistirilmistir. DFC ve EDFC yöntemlerinin eksiklikleri kararsız genisletilmis gecikmeli geri besleme yöntemi (UEDFC yöntemi) ile sisteme kararsız bir serbestlik derecesi ekleyerek giderilmistir. Bu tezde gecikmeli geri besleme yöntemi ve türevlerinin kuramları ayrıntılı bir sekilde incelenmistir. DFC ve EDFC yöntemlerinin çesitli kaotik eslem ve kaotik akıslara uygulanmasının yanı sıra genelde kullanıcı tarafından deneme-yanılma yöntemi ile bulunabilen bazı parametrelerin (esik, çarpan, vb.) otomatik olarak bulunmasını saglayan algoritmalar ortaya konmustur. DFC ve UEDFC yöntemlerinin kaotik akıslara uygulanması sırasında, gecikmeli geri besleme denetimi sistemin sadece gözlenebilir durum degiskenine uygulanmıstır. Buna karsılık, DFC yönteminin kaotik eslemlere uygulanması sırasında gecikmeli geri besleme denetimi sistemin bütün durum degiskenlerine uygulanmıstır. Her iki durumda da kaotik sistemlerin kararlılasması basarılı bir sekilde gerçeklestirilmistir.
Özet (Çeviri)
Delayed Feedback Control (DFC) method proposed by Pyragas is a simple and efficient method to control chaotic systems by stabilizing the Unstable Periodic Orbits (UPOs) of these systems. Assuming that a UPO with period T has been chosen as the target, the basic idea of DFC method is to apply a control input proportional to the difference between the current state and the state one period (T) ago. This idea is improved by using the information from many previous states by Extended Delayed Feedback Control (EDFC) method. The drawbacks of DFC and EDFC methods are eliminated by Unstable Extended Delayed Feedback Control (UEDFC) method by introducing an unstable degree of freedom into the feedback loop. In this M.S. Thesis, the theory of time delayed feedback control and its derivatives are investigated in detail. Additional to applications of DFC and UEDFC methods to various chaotic maps and chaotic flows, some contributions have been made by introducing algorithms that adjust some parameters (like threshold, multiplier) which are usually selected by trial and error by the user. While applying DFC and UEDFC methods to chaotic flows, delayed feedback control is applied to only one of the output variables, which is the observer of the chaotic system, whereas additive feedback control is applied to all states of the system while applying DFC method to chaotic maps. It has been observed that successful stabilization of chaotic systems is achieved in both of the cases.