Laboratuvar hayvanlarında deneysel cryptosporidiosis: patolojik bulgular ve cross-transmission çalışmaları
- Tez No: 20042
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. AYHAN ÖZKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
6. ÖZET Çalışmamızda, doğal olarak enfekte laboratuvar farelerinin dışkılarından izole edilen Cryptosporidium oosistleri (C. muris benzeri) çeşitli laboratuvar hayvanlarına (fare, rat, kobay, tavşan) oral yolla verilerek enfeksiyon oluşturulmuştur. Bu parazit protozoonun oosistleriyle oral yolla inoküle edilen fare ve ratların bütün yaş gruplarının enfeksiyona duyarlı olduğu görülmüş, buna karşılık kobay ve tavşanların daha az duyarlı olduğu saptanmıştır. Deneye alınan bu hayvanların dışkılarından izole edilen oosistlerin, morfolojik yönden, doğal olarak enfekte laboratuvar farelerininkiyle benzer olduğu görülmüştür. Deneye alman bütün yaş gruplarındaki hayvanların, deney öncesi, deney süresince ve deney bitiminde, klinik olarak, herhangi bir belirti göstermedikleri tespit edilmiştir Bu hayvanların otopsilerinde de makroskobik bir bulguya rastlanılmamıştır. Otopsi sonucunda alman doku örneklerinin histopatolojik olarak incelenmesinde, bu parazit protozoonun gellişme evrelerinin sadece midede bulunduğu saptanmıştır. Anılan parazit protozoonun gelişme evrelerinin, mide yüze yi ve mide bez epitel hücre yüzeylerine tutunmuş olarak, küçük, yuvarlak ya da oval, bazöfilik cisimcikler şeklinde görüldüğü dikkati çekmiştir. Çok sayıda parazit protozoon içeren mide bez lumenlerinin oldukça genişlemiş olduğu ve epitel hücrelerinde yassılaşma, atrofi ve dejeneratif bulguların oluştuğu belirlenmiştir.69 Sonuç olarak, ülkemizde bu parazit protozoon tarafından oluşturulmuş mide cryptosporidiosis 'i olgusu, laboratuvar farelerinde ortaya konmuş ve deneys-el olarak fare, rat, kobay ve tavşanlar da enfekte edilmiş olup bu parazit protozoonun konakçıya özgü olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
70 7. SUMMARY In this study, Cryptosporidium sp, oocysts were isolated from naturally infected laboratory- mice.. Thes-e oocysts were orally given to various- species- of laboratory animals such as mice, rats, guinea pigs and rabbits.. It was observed that mice and rats- of all ages- were susceptible to the disease whereas guinea pigs- and rabbits- were less susceptible when orally infected by oocysts of the protozoan parasite. It was also observed that the oocysts isolated from the faeces of the experimentally infected animals were similar to the oocysts isolated from the naturally infected mice with respect to morphological characteristics. These laboratory animals used for the study showed no clinical signs of the disease in all the age groups-, before, during and after the investigation. There were also no macroscopic findings at necropsy, Histopathological investigations- indicated that the developmental stages of this protozoan parasite occured only in the stomach of the animals. Basophilic and small protozoan parasites which were either round or ellipsoid in shape were attached to the stomach epithelium and also embedded in the epithelial cells of the gastric glands.. The lumens of the gastric glands were enlarged and their epithelial cells flattened, atrophied and degenerated. As the result of this investigation it was concluded that stomach cryptosporidiosis is not host71 specific and that experimental infections occur in the mouse, rat, guinea pig and rabbit,