Siklosporin ile immün modülasyon uygulanan sıçanlarda insan kaynaklı yağ ve deri greftlerinin sağkalımı ve histopatolojilerinin araştırılması
Survival and histological evaluation of human fat and skin xenografts in cyclosporine-immunomodulated wistar rats
  1. Tez No: 545861
  2. Yazar: ÖMER FARUK DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ASIM AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş Otolog yağ greftlemesi plastik cerrahinin gerek kozmetik gerekse rekonstrüktif alanlarında gittikçe popülerleşen bir prosedürüdür. İnsan kaynaklı yağ greftlerinin normal immün-yeterliliğe (immuncompetence) sahip deney hayvanlarında, immün-modülator bir ajan aracılığı ile, rejeksiyon mekanizması kontrol altına alınarak araştırıldığı deneysel bir çalışma yoktur. Nude hayvan modellerine alternatif, ucuz, güvenilir ve tekrarlanabilir bir İYG deneysel modeli oluşturulması amaçlandı. Bu amaçla, insan kaynaklı deri ve yağ zenogreftleri Wistar laboratuvar sıçanlarına eş zamanlı olarak transfer edildi ve siklosporin (CsA) ile kontrol edilen immün rejeksiyon insan kaynaklı deri zenogreftinde (İDG) izlenerek, insan kaynaklı yağ zenogreftlerinin (İYG) bu süreçten nasıl etkilendiği araştırıldı. Materyal ve Metot Ortalama 16 haftalık erkek Wistar sıçanına İDG ve iki farklı İYG (F1: 0.3cc, skalpe bolus tekniği ile; F2: 2cc, dorsuma, yayma tekniği ile) transfer edildi. Hayvanlar 3 gruba ayrıldı: CsA uygulanmayarak İDG'lerinde Tam Rejeksiyon gözlenen (TR) grubu, İDG rejeksiyonunun CsA ile kontrol edildiği Kontrollü Rejeksiyon (KR) grubu ve İDG rejeksiyonu CsA ile monitörize edilerek önlenen Monitörize İmmün-Baskılanmış (MİB) grup. Veriler üç farklı zaman diliminde (≤30 günler, 45-60 arası günler ve ≥90 günler) toplandı. İDG ve İYG'lerin sağkalımları ve histolojileri araştırıldı. Bulgular TR grubunda İDG'lerin hepsi
Özet (Çeviri)
Introduction Autologous fat grafting has become a popular procedure in cosmetic and reconstructive plastic surgery. So far, no experimental study investigating fate and survival of human-derived fat xenografts in immunocompetent laboratory animals via modulating their immune system with immune modulator agents has been reported. An animal model alternative to nude animals that is affordable, easily available, and enabling a valid and reproducible study was aimed. With this aim, human-derived fat and skin grafts were simultaneously transferred to Wistar rats. Cyclosporine (CsA) was preferred as the immune modulator agent. Human derived-skin xenograft (HSG) monitorization was utilized as the human-derived fat xenografts (HFG) were investigated. Material and Method 16 weeks-old Wistar rats were simultaneously applied with HSG and two different types of HFG (F1: 0.3cc, bolus technique, underneath scalp; F2: 2cc fan-like technique, right dorsum). Animals were randomized into 3 groups and 3 data collection periods. The groups were: Total Rejection (TR) Group in which all HSG's were rejected, Controlled Rejection (CR) Group in which HSG survival was manipulated with CsA, and Monitorised Immunosupression (MIS) Group in which CsA level was monitored with HSGs to prevent rejection. Data collection periods were days ≤30, 45-60days, and days ≥90. Survival and histology of both HFG and HSG were studied. Results All HSGs in TR group were rejected within