The interface behavior between granular soils and concrete
Granüler zeminler ile beton arasındaki arayüzey etkileşimi
  1. Tez No: 200427
  2. Yazar: EGEMEN DANYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yapı malzemeleri ile zemin arasındaki arayüzeyin özellikleri, kazık temeller, istinat duvarları ve derin temeller gibi birçok geoteknik sistemde önemli bir rol oynar. Alt yarısı beton ve üst yarısı granüler zemin olmak üzere iki parçadan olusan numuneler hazırlanarak kesme kutusu deneyleri yapılmıstır. Arayüzey etkilesini etkileyen birçok parametreyi kontrol altında tutabilmek için, peletleme yöntemi ile önceden belirlenmis büyüklük, dane çapı dagılımı, su emme kapasitesi, birim hacim agırlıgı ve ezilme dayanımında granüler zemin malzemeleri üretilmistir. Sadece kül ile üretilen peletler FA grubu, agırlıkça çimento/kül oranı 10%, 20% olan peletler ise sırasıyla FAC10 ve FAC20 grubu olarak gösterilmistir. Bu agregaların mekanik ve fiziksel özellikleri geleneksel zemin mekanigi deneyleri yapılarak arastırılmıstır. FA grubu hafif agregalar kullanılarak ASTM C33-03 standartlarında beton bloklar üretilmistir. Kesme kutusu ve arayüzey deneylerinin karsılastırılması danelerin içsel sürtünme açılarının arayüzey sürtünme açılarından yaklasık olarak 10% oranında daha yüksek oldugunu bununla birlikte arayüzey verimliliginin tüm gruplarda yaklasık olarak aynı kaldıgını göstermistir. Sadece kül ile üretilen FA grubu agregalar düsük normal yüklerde(50 kPa), daha köseli sekilleri ve daha pürüzlü yüzeyleri sayesinde diger gruplara oranla daha yüksek performans göstermistir. FAC10 ve FAC20 grubu agregalar yüksek normal yükler altında (100 kPa, 200 kPa) ezilmeye karsı dayanımlarından dolayı iyi bir performans göstererek sırasıyla 33 ve 34 derece arayüzey sürtünme açılarına ulasmıslardır. Beton blokların yüzey pürüzlülükleri üç boyutlu tarayıcı ile taranarak beton yüzeyleri ile testlerde ulasılan en yüksek arayüzey gerilmeleri arasında baglantı kurulmustur.
Özet (Çeviri)
Interface between construction materials and soils play an important role in many geotechnical systems, including pile foundations, retaining walls and deep foundations. Split samples consisting of concrete block at the bottom half and granular soil at the top half were prepared and direct shear tests were performed. To be able to control the large number of parameters affecting the interface behavior, granular soil was manufactured using fly ash by cold bonding pelletization technique with predetermined shape, size, grain size distribution, surface roughness, water absorption, unit weight and crushing strength. The pellets which only consists of fly ash was FA group, and the other groups with 10%, %20 cement/fly ash ratios by weight were FAC10 and FAC20 respectively. The physical and mechanical properties of these aggregates were investigated by using conventional soil mechanics tests. Concrete blocks were prepared with only fly ash aggregates (FA) in accordance with ASTM C 33-03 ?Standard specifications for concrete aggregates?. The comparison of direct shear and interface tests indicated that the angles of internal friction of granular soils are approximately 10% higher than soil to concrete interface friction angles but the contact efficiencies remain almost constant for all groups. Under low normal stress, FA group aggregates have the advantage of angular shapes and rough surfaces relative to others. FAC10 and FAC20 group aggregates exhibited higher performance due to their resistance to crushing under high normal stresses of 100 kPa and 200 kPa and attained interface friction angles of 33 and 34 degrees respectively. Surface roughness of concrete blocks was scanned with a 3D scanner and a relationship between concrete surface and maximum interface stress was established.