A conscientious approach to claims management strategies using FIDIC based contracts in international projects
FIDIC tabanli uluslararası projelerde ihtilaf yönetim stratejilerine bilinçli bir yaklaşım
- Tez No: 200426
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzün zorlu is kosullarında, müteahhitlerin karsılastığı en önemli güçlük ihtilaf yönetiminin doğru bir sekilde gerçeklestirilmesidir. Son yıllarda, insaat projeleri, artan bir hızla süre uzatımları ve ilave ödemelere sebep olan birçok faktöre duyarlı hale gelmistir. ?nsaat projelerinde ortaklıklar kurmaya yönelik atılımlar olmus olsa da, sözlesmeden kaynaklanan güçlüklerin sayısı sürekli artmaktadır ve bu güçlüklerin üstesinden gelebilmek için insaat sektörünün var olan sistemi düzeltmek için ihtilafların yönetimiyle ilgili metotlar gelistirmesi gerekmektedir. Bu çalısmanın amacı, mevcut ihtiyacın farkına vararak ihtilafların yönetimi için bir sistem olusturmaktır. Bu doğrultuda, öncelikle anlasmazlıkların ihtilaflara gidecek daha büyük problemler haline gelmeden çözülüp çözülemeyeceği üzerine bir değerlendirme yapılmıstır. Daha sonra, değisikliklerin her projede yasandığı gerçeği kabul edilerek ihtilaf yönetimine girmeden önce, ihtilafların doğasını anlamak için FIDIC ?nsaat ?sleri Genel Sartnamesi'nin Dördüncü Versiyonu'nun ihtilafları tetikleyen maddeleri arastırılmıstır. Bu doğrultuda, müteahhitler tarafından en çok karsılasılan sorunlar göz önünde bulundurularak on tane madde seçilmistir. Okuyucuya söz konusu maddelerin özündeki anlamı gösterebilmek için farklı bakıs açıları sunulmustur ve bu yorumlar yasanmıs örnek çalısmalar üzerinde test edilmistir. Son olarak, bu çalısmanın son bölümünde ihtilaf yönetimiyle ilgili bir sistem sunulmustur. Bir projenin değisik zamanlarında tutulması gereken dokümanlar tanımlanmıs ve düzgün bir ihtilaf dosyası hazırlanması için göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalar vurgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
The management of construction claims is the greatest challenge that is facing contractors in today?s competitive business environment. Construction projects are becoming increasingly susceptible to a variety of factors that give rise to time extensions and cost recovery. Although the construction business environment has moved toward partnering arrangements in recent years, the number of contractual difficulties continues to rise. Thus the construction industry needs to develop methodologies for construction claim management to better manage the on going trend. Realizing the importance of this need, this study aims to provide an overview for construction claims management. The thesis opens with a discussion on whether the discords can be solved as potential change orders before escalating into major problems and becoming claims. Then, accepting the fact that changes take place in every project, in order to understand the nature of claims before dealing with them, the clauses that trigger claims in FIDIC?s Fourth Edition (or General Conditions of Contract for Civil Engineering Works) are investigated. Ten major clauses are chosen to consider the more significant problems experienced by contractors. Different views are presented in order to give the reader an essence of what the basis of the claim for the chosen clause is. The validity of these commentaries is then tested using real time case studies. The last section of the study provides the fundamentals for claims management. The records to be kept at different stages of the project are described and the important points to be considered during the preparation of a well documented claim are provided.