The design and use of continuous GNSS reference networks
Sürekli GNSS referans ağlarının tasarımı ve kullanımı
- Tez No: 200428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖZENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüzde konumlandırma teknolojilerindeki gelismeler sayesinde, koordinat bilgisi sadece jeodezi ile uğrasan kisilerin değil diğer tüm günlük kullanıcılarında sıklıkla basvurdukları bir bilgi haline gelmistir. Global Navigasyon Uydu Sistemleri (GNSSGlobal Navigation Satellite Systems) ?Nerede?? sorusuna Dünya'yı bir referans sisteminde tanımlayarak cevap veren bir sistemdir. Son yıllarda yapılan büyük yatırımlar ve gelecek hedefleri sayesinde, genis bir kullanıcı yelpazesi bu sistemlerden elde edilen konum bilgisinin güvenilirliğine ve doğruluğuna inanmaktadır. Uydu temelli konulama sistemlerinden elde edilen doğruluğu santimetre hassasiyetine kadar artırarak son kullanıcıya sunmak amacı ile Ülkeler, bölgesel ve yerel olarak GNSS temelli Sürekli Çalısan Referans ?stasyonları (CORS-Continuously Operating Reference Stations) tesis etme yoluna gitmislerdir. Bu istasyonlar günlük kullanıcıların yüksek doğruluklu konum gereksinimlerini karsılamakla birlikte, afet yönetimi, ulasım planlama, kabuk hareketi belirleme çalısmaları ve kritik yapıların izlenmesi amacı ile de yaygınlıkla kullanılmaktadır. Çalısmada, GNSS sistemlerinin özellikleri ve gelecek perspektifleri, birlikte kullanımı ile sağlanacak avantajlar, sistem kurulumu için gerekli bilesenler, ve kullanım alanları tasarım önerileri ile birlikte sunulmustur. Çalısmada, bir CORS sistemi kurmak için gerekli tüm temel bilesenler iki grupta incelenmistir. ?lk olarak GNSS istasyonunun tesis edileceği istasyon ve diğeri ise kontrol merkezi dir. Sistem, mevcut teknoloji ve teknikler ısığında tüm muhtemel parçaları ile detaylı olarak açıklanmıstır. CORS, genel anlamda RTK temelli uygulamalar, yapısal deformasyon uygulamaları ve kabuk deformasyonu uygulamaları olarak sınıflandırılmıstır. Her uygulama sınıfı için CORS sistemlerinin sağladığı avantajlara değinilmis, CORS donanımlarının teknik özellikleri, uygulamanın boyutu, maliyet ve verimlilikleri de göz önüne alınarak donanım ve yazılım kabiliyetleri açısından önerilerde bulunulmustur. Çalısma, mevcut uygulamaların kalite ve verimliliğini artırmak ayrıca farklı boyutta yeni projelere yol göstermek hedefi ile çesitli çalısmalardan örnekler de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, through the developments in positioning technologies, coordinate information has been the information to which daily users who are not geodesists are frequently applied. Global Navigation Satellite Systems (GNSS), gives answer to the question ?Where?? by defining the Earth on a reference system With the help of recent investments and future aspects of GNSS systems wide range of users trust on the reliability and accuracy of position information achieved from these systems. In order to increase the accuracy of satellite based positioning systems to centimeter levels for the end users, Countries are establishing regional and local Continuously Operating Reference Stations (CORS) stations. These stations serve to satisfy high accurate position requirement of daily users, besides they are used for the studies like disaster management, transportation planning, detection of crustal movements and monitoring critical structures. In this study, the properties of GNSS with its future aspects, benefits of using all GNSS systems together, components required for system implementation and fields of use are presented with the proposals for the design of such systems. All components required for the CORS system are examined in two groups. First one is sites to which GNSS stations are installed and the other one is control center. Besides, the system is explained in details with its components in the scope of present technologies and techniques. The application of CORS systems are classified as RTK based applications, structural monitoring and crustal deformation. The benefits of using CORS system is mentioned, and proposals are given by regarding the technical properties of site equipments, the range of the application, economy and efficiency of the system. Examples from different studies are given in order to improve the quality and efficiency of ongoing projects and new project in different range.