Evaluation of natural organic matter - metal oxide adsorption system under influential structural concepts
Doğal organik madde - metal oksit adsorpsiyon sistemlerinin etkin yapısal kavramlar altında değerlendirilmesi
- Tez No: 200434
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRAY BEKBÖLET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yüzeyde olusan tüm kimyasal proseslerde, moleküllerin yüzeye adsorpsiyonu gerekli bir esas teskil etmektedir. Bu yüzden, fotokatalitik arıtma süreçlerindeki anlasılabilirligi artırmak için, hümik asitlerin TiO2 yüzeyine baglanmaları ilgili mekanizmalara deginilmesi gerekmektedir. Temel bakıs açısından yaklasıldıgında, dogal organik maddeler (NOM), su bilimciler için, gerek kimya, gerekse algı boyutunda son derece kompleks bilesikler olarak kabul edilebilirler. Özellikle fulvik (FA) ve hümik asitler (HA), dogal organik maddelerin (NOM) çözülebilir kısımları olan, genellikle oligomerik ve polimerik maddeler olarak kabul edilebilirler. Literatürde, yüksek moleküler agırlıgın, misellerde oldugu gibi, küçük kimyasall birimlerin agregasyonundan; veya polimerlerde oldugu gibi kovalent baglarla baglı birimlerden meydana geldigi tartısmaları halen süregelmektedir. Bu tez çalısmasının amacı, adsorpsiyonu bu iki tartısmalı yaklasım açısından degerlendirmek ve gözlenen izoterm kalıplarına, öne sürülen yapılar aracılıgıyla anlamlı yorumlar getirmektir Bu çalısmada, asidik, bazik ve nötr pH aralıklarında hümik asitin titanyum diyoksit üzerindeki adsorpsiyon izotermleri incelenmistir.. Buna ek olarak, degisen çözelti matrisinin etkisini degerlendirmek üzere; pH ve iyonik kuvvet (IS) etkisi birlikte izlenmistir.
Özet (Çeviri)
The adsorption of molecules onto a surface is a necessary prerequisite to any surface mediated chemical process. Therefore, the mechanism of binding of humic acids to TiO2 surface has to be addressed in order to improve the understanding of photocatalytic degradation. From the fundamental point of view, natural organic matter (NOM) for water scientists can be perceived as very complex entities both in terms of chemistry and comprehension. Especially the fulvic (FA) and humic acids (HA), the soluble portions of NOM, are often considered as oligomeric and polymeric materials. In literature, there are ongoing discussions regarding the high molecular mass is due to aggregation of small units, as in micelles, or due to covalently bound units, as in polymers. The essence of this thesis is to evaluate the adsorption under the light of these two debatable approaches and bring reasonable interpretations of the observed isotherm patterns through the use of proposed structures. In this dissertation the isotherms of humic acid (HA) on titanium dioxide are analyzed at acidic, neutral, and basic pH. Combined effects of pH and increasing ionic strength were evaluated in order to asses the effect of changing solution matrix on the molecular structure of humic acid.