Ultrasonic destruction of trihalomethanes: Optimization of system parameters
Trihalometanların sesüstü dalgalar vasıtasıyla bozunması: Sistem parametrelerinin optimizasyonu
- Tez No: 200435
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSUN İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
çme sularının dezenfeksiyonu çagımızda elde edilmis önemli bir halk saglıgı zaferidir. Ancak her ne kadar hastalık yapıcı microorganizmalar içme suyundan kaynaklanan birincil saglık riskini olusturmakta ise de, kimyasal dezenfeksiyon yan ürünleri beklenmeyen bir saglık tehdidi olusturmaktadır. Klorlama ile dezenfeksiyonun en sık karsılasılan yan ürünleri trihalometanlardır. Kanserojen özellikleri sebebiyle trihalometanların içme sularından uzaklastırılması önemli bir halk saglıgı konusu olmustur. Sesüstü dalgaların çevre koruması amacıyla kullanılmasına yönelik çalısmalar, özellikle sudaki biyolojik ve kimyasal kirleticilerin giderilmesi amacıyla kavitasyon etkisinin kontrol altına alınması üzerinde yogunlasmaktadır. Arastırmaların hidrofobik maddelerden çok hidrofilik maddelerin uzaklastırılması üzerinde yogunlastıgı görülmektedir. Bu çalısmada trihalometanların sulu çözeltilerinden sesüstü dalgalar yardımıyla uzaklastırılması incelenmistir. Trihalometanların sesüstü dalgalar ile uzaklastırılmasında etkili olan parametrelerin incelenmesinde model bilesik olarak kloroform kullanılmıstır. Kloroformun sonolitik yöntemle uzaklastırılması üç ayrı frekansta ve degisik güç yogunluklarında incelenmistir. Farklı gazların kloroform giderilmesine etkisi argon, hava, azot ve oksijen kullanılarak incelenmistir. Kloroform giderilmesinde hidroksil radikali reaksiyonlarının etkisi radikal tüketicisi maddeler yardımıyla incelenmistir. Kloroform ve bromoform giderimine diger trihalometanların etkisi ayrıca incelenmistir. Model bilesik üzerinde yapılan çalısmalardan elde edilen sonuçlar çesme suyu ile yapılan arıtma deneylerinde elde edilen sonuçlarla karsılastırılmıstır. Son olarak sonolitik uygulamaların çesme suyunun akut zehirliligi üzerindeki etkisi Microtox test yöntemi kullanılarak incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Disinfection of drinking waters is a major public health triumph of our age. However, while the pathogenic microorganisms provide the primary health risk from drinking water, chemical disinfection by-products also introduce an unintended health hazard. Trihalomethanes are the most common by-products of disinfection with chlorination. Due to their carcinogenic properties, removal of trihalomethanes from drinking water has become an important public health concern. Research into the use of ultrasound in environmental protection has received a considerable amount of attention with the majority of investigations focusing on the harnessing of cavitational effects for the destruction of biological and chemical pollutants in water. Sonochemical removal of hydrophilic compounds has been investigated more than hydrophobic compounds. In this study sonolytical removal of trihalomethanes from aqueous solutions has been investigated. Chloroform was selected as a model compound for the investigation of factors affecting sonolytical trihalomethanes removal. The sonolytical removal of chloroform was studied at three distinct frequencies and at different power densities. The effect of different sparging gases on chloroform removal was investigated using argon, air, nitrogen and oxygen. The effect of hydroxyl radical reactions on chloroform removal was investigated through the use of radical scavangers. The effect of trihalomethanes combinations on the removal rates of chloroform and bromoform were investigated. The results obtained from the model compound studies were compared with results obtained from tap water treatment studies. Finally, the effect of sonolysis on the acute toxicity of tap water was investigated using the Microtox test method.