Local agenda 21 for Bozcaada Turkey with target 100% renewable energy and eco labeling perspective
Hedef %100 yenilenebilir enerji ve eko-etiketleme perspektifi ile Bozcaada-Türkiye için yerl gündem 21 uygulamaları
  1. Tez No: 200442
  2. Yazar: NİLÜFER SELEN ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KIRAN CILIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde yerel yönetimler tarafından takip edilen Yerel Gündem 21uygulamaları beldelerde sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, çevresel, sosyalboyutlarından ortak hedefe ulaşmayı amaçlar ve Türkiye`de konuşlu Bozcaadastatüsünden ötürü bu kapsamda incelenmiştir. Kavramın önemi kitlesel üretim vetüketimden doğan risklere bağlı olup beldenin kendisi ürün olduğu ve içeriğinde atıküretimi, enerji tüketimi kriterleri bulunduğunda artmaktadır.Beldeye özel çalışmalar için bilgiler Bozcaada Yerel Yönetimi ve Mayıs 2005-Eylül 2006 saha çalışmaları ile derlenmiş, düzenli veri kayıt sistemi olmadığındanzorluklar yaşanmıştır. Varolan ?Organik Ada Bozcaada? kimliğinin yanı sıra YerelGündem 21 uygulamaları çerçevesinde kimlik oluşumu için gerekli kriterler Strength-Weaknesses-Opportunities-Threats (SWOT) analizi ile saptanmış ve belirlenen?Hedef %100 Yenilenebilir Enerji? kimlik oluşumu için çalışmalar gerçekleştirilmiştir.Söz konusu çalışmalar GEP Yeşil Enerji Üretim Teknolojileri Ltd. Şti. iştigal konusuolan 6,000kg/gün atık minimize ederek 106 hanenin ısınma ihtiyacını 25 yılda34,187,047kg CO2 üreterek karşılayabilen Atıktan-Enerji tesisinin Yaşam DöngüsüDeğerlendirmesinin (YDD) GaBi4 mühendislik programı ile saptanmasınıkapsamaktadır. Tezde vurgulanan Yerel Gündem 21 kavramını besleyensürdürülebilirlik bağlantılı diğer başlıklar yakıt hammaddesi sağlayıcıları arasındanseçilen turist konaklama servislerinin çevresel değerlendirmesinin Avrupa Birliği (AB)Eko-etiket perspektifinden rekabetçi avantaj sağlayan çevre dostu işletmeler olarakele alınmasıdır.Çalışma sürdürülebilir turizm kalkınmasına katkı sağlayabilecek paydaşlarcaüstlenilmesi gereken görev dağılımı, izlenecek yol, atık yönetiminde bilinçlendirme,Hedef %100 Yenilenebilir Enerji, çevre duyarlı turist konaklama servislerihususlarında yardımcı olmaktadır. Tez çıktıları, önerilerin gerçekleşmesi durumundaTürkiye`de Yerel Gündem 21 çalışmalarının gelişmesi için Bozcaada`nın pilot bölgeolacağı yönündedir.
Özet (Çeviri)
Local Agenda 21, followed by many local authorities around the world, aims toreach a mutual goal of sustainable development (with its economic, social, andenvironmental dimensions) within the destination location. Thus, because of itsunique status, Turkey?s Bozcaada Island has been investigated. The concept?simportance is due to the obvious risks generated as a result of existing massproduction and consumption patterns, especially where the product is the destinationitself, covering waste generation and energy consumption parameters.For the tailor-made study, information was gathered from the Bozcaada DistrictGovernorship and through field studies conducted from May 2005 to September2006, although the lack of a data recording system made data gathering difficult.Following a Strengths-Weaknesses-Opportunities-Threats (SWOT) analysis, effortsare directed towards a ?Target 100% Renewable Energy? identity in addition to thecurrent brand name, ?Organic Island Bozcaada?. Other main sustainability relatedheadings for the thesis? Local Agenda 21 concept are the application of a GEP GreenEnergy Production Technologies Ltd. state-of-the-art Waste-to-Energy plant (with6000kg/day waste minimizing, thermal energy generation for 106 houses, and34,187,047kg of CO2 production over 25 years), along with a Life Cycle Assessment(LCA) study realized through GaBi4 engineering software. In addition, along withsuggestions for environmental quality raising investments, an environmentalevaluation from an Eco-Labeling perspective of feedstock supplying touristaccommodation services to the subject plant creates a competitive edge forenvironmentally sound business approaches.The study?s value is in making contemporary proposals towards sustainabletourism development: a destination approach to related stakeholders, roledistribution, awareness raising on waste management, Target 100% RenewableEnergy, and environmentally sound tourist accommodation services. The findingssuggest that, given the integration of proposals, Bozcaada may be a remarkable pilotarea for developing the Local Agenda 21 concept within Turkey.