Oxidative treatment of algogenic organic matter
Alg organik maddesinin oksidasyon ile arıtımı
- Tez No: 200445
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRAY BEKBÖLET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde dogal sularda bulunan organik maddelerin giderimi olusturdukları kanserojen maddeler (DBP, THM, vs.) yüzünden gün geçtikçe önem kazanmıstır. leri arıtma tekniklerinden biri olan titanyum diyoksit ile fotokatalitik parçalanma, yan ürün olusturmamasından dolayı alternatif yöntem olarak uygulanmaktadır. Bu çalısmanın amacı, su kaynaklarında bulunan dogal organik maddeleri (NOM) temsil etmek için model olarak kullanılan ve alglerin bozunması sonucu olusan alg organik maddesinin (AOM) spektroskopik ve florometrik olarak karakterizasyonunu yapmaktır. AOM solüsyonun fotokatalitik oksidasyonu TiO2 Degussa P?25 fotokatalizör kullanılarak yapılmıstır. Bozunma kinetigi olarak birinci dereceden reaksiyon kinetik modelleri üzerinden degerlendirilmistir. Kullanılan solüsyonların verileri Renk436, Renk400, UV365, UV280 ve UV254 gibi UV-vis parametreleri üzerinden karsılastırmalı olarak verilmistir. Ayrıca, AOM solüsyonunun fotokatalitik oksidasyonu ile degisen moleküler ve yapısal özellikleri spektroskopik yöntemlerle izlenmistir. AOM makro molekülünün karmasık yapısı düsünülerek, ultrafiltrasyonla 1?100 kDa aralıgında membranlar kullanılarak tanımlanmıs, molekül büyüklüklerindeki komponentlere ayrılmıstır. Fotokatalitik oksidasyonun, alg organik maddelerinin molekül fraksiyonlarına olan etkisi UV-vis ve flüoresan spektroskopisiyle degerlendirilmistir. Çalısılan tüm solüsyonlarda UV254 cinsinden giderimde Renk436 degerlerine kıyasla daha yüksek giderim hızına ulasılmıstır. Elde edilen verilere göre, AOM solüsyonu TiO2 miktarına ve seyreltme oranına baglı olarak fotokatalitik olarak verimli bir sekilde okside edilmistir. Ancak bozunma zamanı giderimde ciddi bir degisiklige sebep olmamıstır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, removal of organic substances from natural waters is getting greater concern gradually because they form carcinogenic substances (DBP, THM, etc.). Advanced treatment methods like titanium dioxide and photocatalytic oxidation are used as alternative methods through their non by-product formation characteristics. The aim of this study is to characterize the spectroscopic properties of algal organic matter (AOM). AOM comes from the algae degradation as representative model compounds of natural organic matter (NOM) in aquatic systems. The photocatalytic oxidation of AOM aqueous solution was carried out using TiO2 Degussa P-25 as the photocatalyst. The degradation kinetics was assessed based on pseudo first order kinetic models. The related data for all working solutions were comparatively presented in terms of UV-vis parameters such as Color436, Color400, UV365, UV280 and UV254. Furthermore, the molecular and structural characteristics of the AOM solution were monitored by spectroscopic techniques during photocatalytic oxidation. Considering the complexity of the algal derived organic macromolecules; they were fractionated into well defined subcomponents of known molecular sizes using ultrafiltration through membranes in the range of 1-100 kDa. The effect of photocatalytic oxidation on the molecular size fractions of algal organic matter was also evaluated on a comparative basis by UV-vis and fluorescence spectroscopy. For all of the working solutions, higher removal rates were achieved in terms of UV254 values compared to that of Color436. The results of this study showed that aqueous solution of AOM was efficiently oxidized by photocatalytic due to TiO2 amount and dilution rates. However degradation time did not significantly affect removal efficiencies.