Kök hücre transplantasyonu hastalarında serum demir parametreleri ile paraoksonaz, arilesteraz ve oksidatif stres belirteçlerinin iliskisinin incelenmesi
Analyzing the correlation of serum iron parameters with paraoxanase, arylesterase and oxidative stres markers in stem cell transplantation patients
  1. Tez No: 326208
  2. Yazar: HASAN KARAGEÇİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖzetKök hücre transplantasyonu hastalarında serum demir parametreleri ile paraoksonaz, arilesteraz ve oksidatif stres belirteçlerinin iliskisinin incelenmesiHematopoietik kök hücre nakli (HKHN) çeşitli malign ve malign olmayan hastalıkların tedavisinde artarak kullanılmaktadır. HKHN aynı zamanda morbidite ve mortalite ile artmış demir düzeyi üzerinden ilişkilendirilmektedir. Dokularda ve sistemik dolaşımda demir artışının önemli derecede oksidatif stresi arttırdığı düşünülmektedir.Oksidatif stresin kanser dahil pek çok hastalığa neden olduğu bildirilmiştir. Hasta ve kontrol bireylerin serum demir, serum demir bağlama kapasitesi ve serum ferritin düzeyleri ölçüldü. Antioksidan enzimler; katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx), paraoksonaz (PON), arilesteraz (ARE) ve glutatyon s transferaz (GST) serum aktiviteleri ölçüldü. Bu parametrelerin ve enzimlerin MDA ile ilişkisi değerlendirildi. Bu çalışma allojenik veya otolog transplantasyon tedavisi alacak farklı hastalıklardan hastaların serumları alınarak yapıldı. Bu çalışmada, 61 hasta ve 36 kontrol serumu çalışıldı.Serum ferritin ve MDA düzeyleri hasta grubunda önemli oranda artmıştır. Hasta grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel anlamlı fark tespit edilmiştir (p0,05). Serum GST aktivite seviyesi ve serum arilesteraz aktivite seviyesi değerlendirildiğinde, gruplar arasında fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05 ). Serum paraoksonaz aktivite seviyesi hasta grupta kontrol gruba göre düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYAnalyzing the correlation of serum iron parameters with paraoxanase, arylesterase and oxidative stres markers in stem cell transplantation patientsHSCT is increasingly used for the treatment of a variety of the malignant and nonmalignant disorders. However, HSCT is also associated with morbidity and mortality, because of increasing in iron level. Iron overload, in tissues and systemic circulation, is importantly thought that increase the oxidative stress.Oxidative stress has been reported to cause many diseases, including cancer. In patients and controls serum iron, iron binding capacity and ferritin levels were measured. Antioxidant enzymes, CAT, GPx, PON, ARE, and GST activities were measured in serum. These parameters and enzymes in relevance to MDA were evaluated. This study was done by taking serum from different disease's patients who will take allogeneic or otolog transplantation therapy. In this study, 61 patients and 36 controls serum were studied.Serum ferritin and MDA levels were significantly increased in the patient group. Statistically significant difference was found between the patient group and the control group (p0.05). Serum GST activity level and the level of serum arylesterase activity was evaluated, there was no statistically significant difference between the groups (p> 0.05). Serum paraoxonase activity levels in the patient group was lower than the control group.