Priming uygulamasının sorgum [Sorghum bicolor (L.) Moench] tohumlarının düşük sıcaklıkdaki çimlenme ve çıkış performansı üzerine etkileri
Effects of priming on germination and seedling emergence performance of sorghum (Sorghum bicolor L. Moench) at low temperature
  1. Tez No: 200459
  2. Yazar: YEŞİM BÜYÜKÇINGIL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSKENDER TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı silajlık ve tanelik sorgum (Sorghum bicolor L. Moench) tohumlarının, düşük sıcaklıktaki (14oC) çimlenme performanslarını artıracak priming uygulamaları ile priming çözeltisine ilave edilecek bazı bitki hormonlarının çimlenme ve fide çıkış performansları üzerine olan etkilerini belirlemektir. Bu amaçla tohumlar farklı konsantrasyonlardaki polyetilen glikol (PEG-6000; 200, 300, 400 gL-1), NaCl (%2, %3, %4), KNO3 (%2, %3, %4), Gliserol (%10, %20, %30) ya da borik asit (%1, %2, %3) ile 1, 2 ya da 3 gün süre ile 25oC'de muamele edilmişlerdir. Priming işlemini takiben, çimlendirme testleri scıaklığı 14oC'ye ayarlı iklim dolabında karanlıkta gerçekleştirilmiştir. Hormon etkilerinin belirlenmesi amacıyla farklı konsantrasyonlardaki methyl jasmonate (MeJA; 0,5, 1, 3, ve 5 ?M), 1- aminocyclopropane-1- carboxylic acid (ACC; 1, 5 ve 10 ?M), benzyl adenin (BA; 50 100, 200, ve 400 ?M), asetil salisilik asit (ASA; 1, 10, 100, 100?M), giberallik asit (GA3; 100, 250, 500 ve 1000 ?M) ya da bu bitki hormonlarının en düşük dozlarının ikili kombinasyonlarını içeren PEG 300 g L-1 ile 2 gün süre ile prime dilen tohumlar daha sonra çimlenme ve çıkış denemesine alınmışlardır. Çimlenme testlerinde 50, fide çıkış testlerinde 25 adet tohum tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Priming işlemi her iki sorgum çeşidi tohumlarının düşük sıcaklıktaki çimlenme performanslarında (çimlenme yüzdesi, çimlenme hızı ve çimlenme eşzamanlılığı) kontrol tohumlarına göre çok önemli iyileşmelere neden olduğunu göstermiştir. Çimlenme oranları 300gL-1 PEG varlığında 2 gün süre ile muamele edilen tohumlarda Rox ve Beydarı çeşitlerinde sırası ile %73.00 ve %29.50 ile en yüksek olurken kimyasal uygulanmayan kontrol tohumlarında bu oranlar sırası ile %54.50 ve %13 olarak gerçekleşmiştir. Priming ortamına tek başlarına ya da ikili kombinasyonları halinde ilave edilen bitki hormonlarının sorgum tohumlarının düşük sıcaklıktaki çimlenme ve çıkış performansları üzerinde iyileşmelere neden olduğu belirlenmiştir. Sadece PEG uygulaması yapılan Rox ve Beydarı çeşitlerinde çimlenme oranları sırası ile %73.50 ve %14.00 olurken, 50?M benzly adenin (BA) varlığında prime edilen Rox tohumlarında %89.00 ve 0.5?M MeJA + 100?M GA3 varlığında prime edilen Bey Darı tohumlarında ise %33.00 olarak gerçekleşmiştir. Rox çeşidine ait tohumların düşük sıcaklıktaki çıkış performansları incelendiğinde priming solüsyonuna (300gL-1 PEG) ilave edilen bitki hormonlarının genel olarak çıkış performansları üzerine herhangi bir etkilerinin olmadığı, buna karşılık Bey Darı tohumlarının düşük sıcaklıktaki çıkış performansları üzerine önemli etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. En yüksek çıkış yüzdesi %8.50 ile 50?M BA + 100 ?M GA3 uygulanan tohumlardan elde edilirken hiçbir işlem yapılmamış kontrol tohumlarında bu oran %1.50 olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, sorgum tohumlarının 300gL-1 PEG içerisinde 2 gün süre ile 25 oC prime edilmelerinin tohumların çimlenme performansını artırdığını, bitki hormonlarının tek başlarına ya da ikili kombinasyonlar halinde priming solüsyonuna ilave edilmelerinin sorgumun düşük sıcaklıktaki çimlenme ve çıkış performanslarının artırılmasında etkili bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study were to determine the best priming agent, the best priming concentration and the best priming duration on silage and seed sorghum (Sorghum bicolor L. Moench) and to investigate whether inclusion of plant hormones into priming solution would improve seed germination and seedling emergence at low temperature. Seeds were primed in various concentrations of polyethylene glycol (PEG-6000; 200, 300, 400 gLP -1 P), NaCl (%2, %3, %4), KNOB3 B(%2, %3, %4), glycerol (%10, %20, %30) or boric acid (%1, %2, %3) for 1, 2 or 3 days at 25P o PC. Germination tests were carried out in darkness in a temperature-controlled incubator held at 14P o PC. To determine the effects of plant hormones, seeds were primed in 300 PEG g LP -1 P supplemented with various concentrations of methyl jasmonate (MeJA; 0,5, 1, 3, or 5 ?M), 1-aminocyclopropane-1- carboxylic acid (ACC; 1, 5 or 10 ?M), benzyl adenine (BA; 50 100, 200, or 400 ?M), acetyl salicylic acid (ASA; 1, 10, 100 or 100?M), gibberellic acid (GAB3B; 100, 250, 500 or 1000 ?M) or double combinations of the lowest concentrations of the related plant hormones. Four replications of 50 seeds for germination and 25 seeds for seedling emergence were arranged in a completely randomized design. Results revealed that priming enhanced germination performance (final germination percentage, germination rate and spread of germination) of both sorghum varieties at 14P o PC when compared to nonprimed control seeds. The highest final germination percentages (FGP) for Rox and Bey Darı were obtained from the seeds primed in 300gLP -1 P PEG for 2 days, which had FGP of 73.00% and 9.50% while control seeds had FGP of 54.50% and 13.00%, respectively. Inclusion of plant hormones per se or as double combinations of the lowest concentrations into priming solution has improved germination and seedling emergence performances of sorghum seeds at low temperature. Priming Rox and Bey Darı seeds in PEG per se had FGP of 73.50% and 14.00%, repsectivly. On the other hand, priming Rox seeds in the presence of 50?M BA had an FGP of 89.00% while priming Bey Darı seeds in the presence of 0.5?M MeJA + 100?M GAB3 Bhad an FGP of 33.00%. In general, inclusion of plant hormones into priming solution did not enhance seedling emergence performance (SEP) of Rox variety while SEP of Bey Darı variety has improved at low temperature. The lowest final emergence percentage (8.50%) was taken from the seeds primed in the presence of 50?M BA + 100 ?M GAB3B, in comparison to nonprimed control seeds which had SEP of 1.50%. In conclusion, the results of this study revealed that priming of sorghum seeds in 300gLP -1 PPEG for 2 days at 25 P o PC could enhance germination performance and inclusion of plant hormones per se or as double combinations into priming solution could effectively be used to improve germination and seedling emergence performances of sorghum at low temperature.