Horasan buğdayının (Triticum turanicum jakubz) farklı ekim zamanlarına ve ekim sıklıklarına tepkisinin belirlenmesi
Response of khorasan wheat (Triticum turanicum jakubz)to different sowing dates and sowing densities
- Tez No: 200460
- Danışmanlar: PROF.DR. TEVRİCAN DOKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalısma, Kahramanmaras kosullarında Horasan buğdayının ekim zamanlarına ve ekim sıklıklarına tarımsal özellikler, fenolojik dönemler ve kalite kriterleri bakımından tepkisini belirlemek amacıyla 2005-2006 üretim sezonunda yürütülmüstür. Arastırma tesadüf blokları deneme deseninde faktöriyel düzenlemeye göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüstür. Arastırmada çesit olarak Horasan buğdayına (Triticum turanicum Jakubz) ait bir yerel çesit ile güncel bir makarnalık buğday çesidi olan Zenit (Triticum durum Desf), 27 Ekim, 28 Kasım ve 17 Ocak tarihlerinde 300, 450 ve 600 tohum/m2 ekim sıklıklarında ekilmistir. Çesitler; metrekaredeki basak sayısı (MBS), basaktaki tane sayısı (BTS), basaktaki tane ağırlığı (BTA), bitki boyu (BB), bin tane ağırlığı (BinTA), biyolojik verim (BV), tane verimi (TV), hasat indeksi (H?), vejetatif periyot (VP), tane dolum periyodu (TDP), hektolitre ağırlığı (HA), tane protein oranı (TPO), tane sertliği (TS) ve kül oranı (KO) bakımından karsılastırılmıstır. Çesitlerin aralarındaki farklar MBS ve KO yönünden önemsiz, diğer karakterler yönünden ise önemli bulunmustur. Zenit çesidi ve yerel çesidin tane verimleri sırasıyla 451.7 kg/da ve 306.6 kg/da olmustur. Ekim zamanlarının incelenen bütün karakterler üzerine etkisi önemli olmus ve ekim tarihi geciktikçe tane veriminde önemli azalmalar olmus; ekim zamanlarına öre (27 Ekim, 28 Kasım, 17 Ocak) sırasıyla 515.6, 395.7 ve 226.2 kg/da TV elde edilmistir. Ekim sıklıklarının MBS, BTS, BTA, BB, BV ve TV üzerine etkisi önemli bulunmustur. Ekim sıklıklarına (300, 450 ve 600 tohum/m2) göre sırasıyla 350.9, 386.7 ve 399.9 kg/da TV elde edilmistir. Kalite ile ilgili özellikler çesitlere ve ekim zamanlarına göre önemli ölçüde değisirken, uygulanan ekim sıklıklarından etkilenmemistir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the response of Khorasan wheat to sowing dates and sowing densities in Kahramanmaras conditions in 2005-2006 crop season. This research was conducted according to factorial arrangement in randomized complete block design with three replications. In the research, a land race of Khorasan wheat (Triticum turanicum Jakubz) and Zenit (Triticum durum Desf) common variety useing in the region, was sown on 27 October, 28 November and 17 January dates and with 300, 450 and 600 seeds m-2 sowing densities. Varieties were compared for head number in a square meter (HNm-2), number of grains per head (GN/H), grain weight per head (GW/H), plant height (PH), thousand grains weight (1000-GW), biologic yield (BY), grain yield (GY), harvest index (HI), vegetative period (VP), grain filling period (GFP), hectoliter weight (HW), grain protein ratio (GPR), vitreousness (V), ash ratio (AR). Differences between varieties were not significant for HNm-2 and AR, but were significant for the other characters. Grain yields of Zenit variety and land race were 4517 kg ha-1 and 3066 kg ha-1 respectively. Effects of sowing dates on all investigated characters were significant and GY significantly decreased because of delaying sowing date. Grain yields on the dates (27 October, 28 November, 17 January) were determined as 5156, 3957 and 2262 kg ha-1 respectively. Effects of sowing densities on HNm-2, GN/H, GW/H, PH, BY and GY were significant. GY in sowing densities were determined as 3509, 3867 and 3999 kg ha-1 300, 450 and 600 seeds m-2 respectively. Traits related with quality significantly changed by the cultivars and sowing dates, not changed by sowing densities.