PGPR ile yapılan bio-priming uygulamasının tuz stresi altında yetiştirilen nohut (Cicer arietinum L.) bitkisinin gelişimi ve antioksidant enzim aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of bio-priming application performed by PGPR on the growth of chickpea (Cicer arietinum L.) plant grown under saline stress and antioxidant enzyme activities
- Tez No: 450460
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KULAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, tuz stresine karşı, Işık-05 nohut çeşidinde, bitki büyümesini ve gelimesini teşvik eden kök bakterileri ile bio-priming uygulamalarının (EB-80, İzolat 30, Cicer, A-08) 0, 60 mM, 120 mM tuz konsantrasyonlarında etkileri araştırılmıştır. Kontrollü iklim odasında %50 perlit %50 torf içeren ortamda 30 gün büyüyen bitkilere, tuz stresi 10 gün boyunca sulama rejimine göre kademeli olarak uygulanmıştır. 10 gün uygulanmış olan tuz stresinden sonra büyüme parametreleri incelenmiş, antioksidan enzim, Lipit Peroksidaz (MDA) ve Hidrojen Peroksit (H202) analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda bio-priming uygulamalarıyla, inokule edilen nohutlarda yaş gövde ve kök ağırlığı, kuru kök ve gövde ağırlığı, gövde boyu, yaprak sayısı ve klorofil miktarı artarken Kontrol grubunda azalma meydana gelmiştir.EB-80 120 mM tuz uygulaması yapılan bitkilerde MDA birikimi, Kontrol 120 mM tuz uygulanan bitkilere göre % 17,62 oranında azalmıştır. SOD, APX, KAT enzim aktiviteleri ise Kontrol 120 mM tuz uygulamasına göre önemli seviyede artmıştır. Kontrol 120 mM tuz uygulaması yapılan bitkilerdeH2O2 birikimi, EB-80 120 mM tuz uygulanan bitkilere göre % 31,57 oranında artmıştır. Yapılan tüm analizler değerlendirildiğinde bio-priming uygulaması ile Işık-05 nohut çeşidi üzerine tuz stresinin olumsuz etkisinin azaltılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, in 2016, against salinity, which is one of the most important stress factors affecting chickpea production, bio-priming application was performed on Işık-05 chickpea species determined with preliminary studies, through root bacteria that stimulate plant growth and development, and the effect of bio-priming at 0, 60, and 120 mM salt concentrations was investigated. Salt stress has been applied in stages according to the irrigation regime for 10 days on plants grown in a climate-controlled room in medium containing 50% peat, 50% perlite for 30 days. After 10 days of applied salt stress, growth parameters have been investigated; antioxidant enzymes, lipid peroxidase (MDA) and hydrogen peroxide (H202) analyses were performed. According to research results, when we look at the growth parameters, Işık-05 chickpea species inoculated with bacteria by PGPR application against saline stress showed an increase in wet stem and root weight, dry root and stem weight, body length, number of leaves, and chlorophyll amount, while MDA accumulation in plants treated with EB-80 120 mM saline application was reduced by 17,62% compared to Control plants treated with 120 mM saline. SOD, APX, KAT enzyme activities on the other hand, showed a significant increase compared to Control 120 mM saline application. In 120 mM saline treated Control plants, H2O2accumulation increased by 31,57% compared to EB-80 120 mM saline treated plants. When all performed analyses are evaluated, it is seen that the negative effect of saline stress can be decreased in Işık-05 chickpea species inoculated by PGPR.