Diploid ve tetraploid pamuklarda ssr markörleriyle belirlenen genetik farklılık ve lif kalite özellikleriyle ilişkisi
Genetic diversity of diploid and tetraploid cottons determined by ssr markers and its relationship with fiber quality traits
  1. Tez No: 200461
  2. Yazar: ADEM BARDAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜKSEL BÖLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada diploid ve tetraploid pamuk türlerine ilişkin genotiplerde, genetik farklılığın saptanması ve lif kalite özellikleriyle ilişkilendirilerek bitki ıslahında kullanılabilecek moleküler markörlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırma, 2005 yılında tarla ve 2006 yılında laboratuar çalışmaları şeklinde yürütülmüştür. Lif analiz sonuçları genotipler arasında önemli farklılıklar ortaya koymuştur. G. barbadense L. türüne ait iki genotipin (Aşkabat 91 ve Bahar 82) lif kalite özellikleriyle G. hirsutum L. genotiplerinden farklı olduğu bulunmuştur. Genotipler arasındaki genetik ilişkinin belirlenmesi amacıyla SSR (Simple Sequence Repeats) markörleri kullanılmıştır. İncelenen tüm genotipler arasındaki genetik farklılık % 6-73 arasında değişmiştir. Bu oran G. hirsutum L. türü içerisinde % 6-34 ve G. barbadense L. türünde ise % 12-42 arasında değişmiştir. Bu iki türün dışında kalan diğer diploid ve tetraploid türler arasında ise % 12-73 düzeyinde bir genetik farklılık tespit edilmiştir. Lif kalite özellikleriyle moleküler verilerin karşılaştırılması sonucu, olumlu (pozitif) ve olumsuz (negatif) yönde, istatistiki olarak önemli ilişkiler bulunmuştur. Diğer taraftan, CM71-2, CM23-2, JESPR 224-3, BNL2960-3 ve JESPR 232-2 DNA markörlerinin incelenen lif kalite değerlerini olumlu yönde etkilediği ve pozitif allellerin G. barbadense L. türüne ait genotiplerden geldiği saptanmıştır. G. hirsutum L. türü içerisindeki mevcut lif kalitesini ve genetik varyasyonu artırmak için G. barbadense L. türüne ilaveten yabani diploid ve tetraploid pamuklarında kullanılması pamuk ıslah çalışmalarında büyük fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine genetic diversity for diploid and tetraploid cotton genotypes and to use its relationship with fiber quality parameters to identify molecular markers that might be used in plant breeding. The research was performed in the field in 2005 and in the laboratory in 2006. Fiber analysis showed significant differences among all the genotypes. Aşkabat 91 and Bahar 82 genotypes belonging to G. barbadense L. were found to be different from the genotypes belonging to G. hirsutum L. for fiber quality traits. SSR (Simple Sequence Repeats) markers were used to determine genetic relationship among the genotypes. Genetic diversity was ranged from 6 to 73 % among all the genotypes inspected. This ratio was 6-34 % within G. hirsutum L. and 12-42 % within G. barbadense L. species. Out of these two species, genetic diversity was ranged from 12 to 73 % among the other diploid and tetraploid species. In the comparison of molecular data with the fiber quality traits, significant positive and negative relationships were obtained. On the other hand, it is determined that the markers CM71-2, CM23-2, JESPR 224-3, BNL2960-3 and JESPR 232-2 had positive effects on the fiber quality traits inspected and were contributed from the genotypes belonging to G. barbadense L. It is advisable to use wild diploid and tetraploid cottons in addition to G. barbadense L. to increase genetic variation and fiber quality present in the G. hirsutum L. in the cotton breeding studies.