GIS (coğrafi bilgi sistemleri) kapsamında Batıkent Telekom Santrali şebeke planlarının sayısallaştırılması, sorgulama ve analizlerinin yapılması
In GIS (geographic information system) extension, Batıkent Telecomunication Station system's plans, inquisition and be analysed
  1. Tez No: 200462
  2. Yazar: ÖMER DOĞRULUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. KEMAL KIYMIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bir kentin teknik altyapısının (dogal gaz, elektrik, içme suyu, telefon, kanalizasyon sebekeleri vb.) kontrol altında tutulması ve sorunların giderilmesinde saglıklı ve hızlı karar verilmesi büyük önem tasımaktadır. Bu gerçekler ısıgında ?Bilgi Yönetimi? olusturma geregi ortaya çıkmıs ve bilgi sistemleri olusturma zorunlulugu dogmustur. Kentlerde yerel yönetimlerde daha fazla sayıda ve nitelikli hizmet sunmak için veri/bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu bilgiler kentin yapısı geregi farklı uzmanlık alanları içinde, sınırlı sayıda, dagınık olarak bulunmaktadır. Bu kapsamda Cografi Bilgi Sistemleri (CBS)'nin kent bazındaki bir uygulaması olan Kent Bilgi Sistemleri dahilinde haberlesme tekniklerinden bakır kablolu erisim teknigi uygulanmıs olan Kahramanmaras Merkez Batıkent Telekom Santrali sebeke planları (kablo ve yer altı hatlarını gösteren haritalar) sayısallastırılarak bilgisayar ortamına aktarılmıs ve sayısallastırılan bu veriler üzerinde gerekli sorgulama ve analiz islemlerinin yapılması saglanmıstır.
Özet (Çeviri)
It is very significant to be determined corretly and fast that the technique substructure of a city is often checked and problems are eliminated (natural gas, electricity, drinking water, phone, drainage systems and so on). Information direction need to be formed with these trues, and information directions have to be constituted. Data is needed to serve up much more and qualified in local management in cities. Howewer, the data has been in different departments of speciality, limited and and dispersed owing to substructure of the city. In this way, including city data systems whose geographic information systems are an aplication in city rate, Kahramanmaras Central Batıkent Telecomunication Station?s plans which were put into practice communication technique with copper cable from techniques ( cable and maps showing underground lines ), have been transferred into computer by digitizing and provided to be made necessary interrogation and analysis on the data which was digitized.