Köpeklerde kusma ve ishalle seyreden hastalıklarda elektrolit sıvı sağaltımı üzerinde çalışmalar
- Tez No: 20048
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET ÜNSÜREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
86 7- Özet: Bu çalışmada kırkbir gastroenteritis' li köpekte parenteral ve oral solüsyonunun etkinliği araştırıldı. Köpeklerden otuzyedisi 1 yaşın altında 4'ü 1 yaşın üstünde idi. Gastroenteritisli hastalarda gözlenen klinik semptomlar halsizlik, ağızlarının köpüklü ve sulu olması, kusma refleksi göstermeleri, ağız mukozasında kapillar dolgunluk zamanının 3 saniyenin üzerine çıkma sı, gözlerin göz çukuruna çökmesi, konjektivalarda hiperemi, deri elastikiyetinin kaybolması, sulu ve pis kokulu sarıdan-kahverengine kadar değişen dışkı, 38°- 41,8°C'ye kadar değişen beden ısısı, nabız ve solunum sayısının artmasıydı. Hastaların hepsinde tripsin testi negatif di. Bütün köpeklerde (41 hasta, 13 sağlıklı) kanda hematolojik (RBC, MBC, MVC, HTC, Hb) ve biyokimyasal (serum klor, sodyum, potasyum, üre ve kreatinin) incelemeleri yapıldı. Gastroenteritisli hastalardaki ortalama eritrosit ve lökosit sayıları ile sağlıklı köpeklerdeki ortalama eritrosit ve lökosit sayıları arasında istatistiki olarak önemli farklılık (P < 0.01) belirlendi. Gastroenteritisli hastalardaki ortalama hemotokrit, eritrosit çapı ve hemoglobin değerleri ile sağlıklı köpeklerdeki değerler arasında önemli istatistiki farklılık saptanmadı(P > 0.05).-Gastroenteritisli hastalardaki ortalama serum, sodyum ve klorür değerleri sağlıklı köpeklerdeki değerlerden önemli düzeyde (P < 0.01) düşüktü.
Özet (Çeviri)
8~ Summary: in this studay, the officiency of parenteral and oral solution was investigated in 41 dogs with gastroenteritis. Of the 41 dogs, 37 were under l year old and 4 below l year old. The elinle symptoms in dogs v/ith gastroenteritis were, weakness, foamy and watery mouth, vomiting, prolonged capillar refilling time above 3 minutes, sinked eyes/ hyperemia in conjuctiva, loss of skin elasticity, watery, bad emelling peces/ yellowish to brown in colour, varied rectal temperature from 38 to 41,8°C and increased pluse and respiratory rates. Trypsin digest test was negative in ali dogs. The hematological (RBC, Hb, WBC, MCV, HTC), and biochemical (Serum uras, oreatinine, sodium,potassium, Chloride) investigations were carried out in ali 41 sick and 13 healty dogs. The erythrooyte and leucocyte counts in dogs with gastroenteritis were statistically important(P < 0.01) as compared to those of healty ones. The differences between the mean hematoorite values, corpuscular.volume and hemoglobine concetration in sick animals and those of healthy ones were not statistically important.