Köpeklerde katarakt ve ekstrakapsular lens ekstraksiyonları
- Tez No: 20049
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET 1987 ve 1990 yıllan arasında, AÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anâbilim Dalı Kliniğinde; depşik ırk, yaş ve cinsiyette katarakt şüpheli 41 adet köpek değerlendirildi. Sübjektif ve oftalmoskopik muayene yöntemleri ile 30 adet köpeğe unilateral veya bilateral katarakt tanısı kondu ve 11 adet bilateral seni! nükleer sclerosis (SNS)'li olgudan ayırt edildi. 30 adet köpeğin 52 gözünde değişik fiziksel, morfolojik özellikte ve olgunlaşma derecelerine sahip lens opasiteleri gözlendi. Sübjektif ve oftalmoskopik muayeneler ile bilateral matür ve hipermatür katarakttı olguların klinik olarak kör oldukları saptandı. Ayrıca kataraktlı olgular arasmda yaptığımız etiyolojik değerlendirmede sadece 5 olguda; toksik, diabetik, metabolik ve travmatik katarakt tanısı kondu. Hayvanın yaşma göre yapılan değerlendirmede juvenil ve senil kataraktlı olgular saptandı. Patalojik midriasis gözlenen iki olgunun birer gözlerinde katarakttan ayrı bir göz hastalığının bulunabileceği düşünüldüğünden bu gözler sekunder katarakttı; bozukluğun sadece lens opasitesi olduğu diğer tüm olguların gözleri ise primer katarakttı olarak değerlendirildi. Bilateral matür ve hipermatür katarakttı olgular arasında 7 olgu nun 12 gözünde görüşün yeniden sağlanabilmesi amacı ile ekstrakapsular lens ekstraksiyonları uygulandı. Ayrıca 5 adet deneme köpeğinin 9 gözünde aynı yöntem ile lens ekstraksiyonları yapılarak pospoperatif dö nemde iki grup arasında operasyonun kömplikasyonları değerlendiril meye çalışıldı. Operasyon anında ve sonraki dönemde şekillenen komplikas- yonların, katarakttı olgularda operasyonun basan oranını düşürdüğü gözlendi. Katarakttı olguların operasyonlarında % 50, deneysel olguların operasyonlarından ise % 100'e yakın bîr basan elde edildi. Köpek eniklerinde operabl matür katarakt oluşturmak için 2, 6- Diiodo- 4-Nitrofenol adlı kataraktojenik madde kullanıldı. Ancak bu maddenin köpek eniklerinde reversibl, insipient dönemde lens opasiteleri oluşturduğu gözlendi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between 1987-1990,41 dogs with suspected cataract brought to the Department of Surgery of Faculty of Veterinary Medicine were investigated and evaluated. These dogs were different in sex, age and breed. Unilateral or bilateral cataract were diagnosed in 30 dogs with ophthalmoscopic and subjective examination methods and 11 were identified as bilateral senile nuclear sclerosis (SNS). Lens opacities with different morphological and physical specifications and with gradual development stages were determined in 52 eyes of 30 dogs. Blindness was detected in the cases of bilateral mature cataract and hypermature cataract by using ophthalmoscopic and subjective examination methods. In only five cases, cataract was attributed aetiologically to toxic, diabetic, metabolic and traumatic causes. Juvenile and senile cataract cases were evaluated according to the ages of the animals. Each eye of the two cases with pathologic mydriasis were accepted as secondary cataract since other eye diseases might be responsible for mis condition; the rest of them were evaluated as primary cataract based on lens opacities. To restore the vision, extracapsular lens extraction was applied to 12 eyes of 7 animals which have bilateral mature cataract and hypermature cataract In addition, lens extraction was performed in 9 eyes of 5 experimental dogs and the success rates between the two groups were compared postoperatively. Complications which occured in pre and postoperative periods decreased the rate of success. Success rate was 50 % in Öıe cataract operations and approximately 100 % in experimental studies. 2, 6-Diiodo-4-Nitrophenol was used to produce mature cataract in the pupies. However, this cataractogenic chemical substance affected the lens opacities which were reversible in the incipient period.