Aydın ili fidanlıklarında sorun olan yabancı otların saptanması ve bazı uygulamaların incir fidanlığındaki yabancı otlara etkinliğinin belirlenmesi
Determination of weed species in nurseries in Aydın province and the evaluation of the efficacies of different weed control methods for controlling weeds in fig nurseries
- Tez No: 200676
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZHAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Aydın li fidanlıklarında sorun olan yabancı otların saptanması ve bu yabancı otların mücadelesinde bazı kimyasal ve kimyasal olmayan uygulamaların etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüstür. Denemede zeytin karasuyu, örtü bitkisi, metam sodium ve dazomet incir çeliklerinin dikiminden önce uygulanmıstır. Çeliklerin dikiminden sonra malç olarak talas ve siyah naylon toprak yüzeyini örtecek sekilde uygulanmıstır. Trifluralin ve fluazifop-p-butyl kombinasyonu kullanılan parsellerde ise çelik dikiminden önce topraga trifluralin uygulanmıstır. Yapılan ilk yabancı ot sayımından sonra fluazifop-p-butyl kullanılmıstır. Glyphosate ise yapılan ilk sayım sonrası uygulanmıstır. Adnan Menderes Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Arastırma ve Uygulama Çiftligi'nde 2005-2006 yıllarında tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülmüstür. Yazlık survey sonucunda 20 yabancı ot türüne rastlanırken, kıslık surveyde toplam 47 yabancı ot türü belirlenmistir. Uygulamaların yabancı otlara olan etkileri degerlendirildiginde; siyah polietilen örtü kullanılmasının hem tek yıllık hem de çok yıllık yabancı otlarların mücadelesinde uzun dönem etkili sonuçlar verdigi, zeytin karasuyunun yalnızca tek yıllık yabancı otlarda etkili oldugu ve etkinliginin topraga karıstırıldıktan sonra ilk üç ay boyunca devam ettigi belirlenmistir. Örtücü bitki topraga karıstırılmadan önce çok yıllık yabancı otları özelliklede Cyperus rotundus'un yogunlugunu önemli ölçüde azaltmıstır. Talas ve metam sodium uygulamasıyla tek yıllık yabancı otların ve bu yabancı otlar içerisinde en yüksek paya sahip olan Portulaca oleracea'nın yogunlugunu belirgin sekilde azaltmıstır. Dazomet uygulamasıyla tek yıllık yabancı otlarla etkisinin baslangıçtan ilk üç aylık döneme kadar, çok yıllık yabancı otlar üzerine etkisinin ise yalnızca ilk bir aylık dönemde oldugu belirlenmistir. Glyphosate uygulamasıyla, çok yıllık yabancı otlara ve özellikle Cyperus rotundus'a karsı ümitvar bir etkinin oldugu belirlenmistir. Trifluralin+fluazifop-p-butyl uygulaması ile mücadelede istenilen düzeyde basarılı olunamamıstır.
Özet (Çeviri)
This study conducted to determine the weeds causing problems in the nursery growing areas in Aydın province and the effect of some chemical and non-chemical applications on the weed management. In this study, olive processing waste, Cover crop, sawdust, metam sodium and dazomet used before fig planting. After fig planting black polyethylen and sawdust used as mulch material and soil covered with them. In plots used combination of trifluralin and fluazifop-p-butyl, trifluralin applied to soil before fig planting and after counting the first weed, fluazifop-p-butyl applied for problem grass weeds. The other herbicide glyphosate also applied after the counting of first weed. The experiments carried out at Adnan Menderes University, Agricultural Faculty, Research and Application Farm, in 2005-2006, as a design of randomized block. After survey studies, 20 weeds species were determined in summer survey. After winter survey, 47 weed species were determined. Evoluation of the applications on weeds in fig nursery area, using black polyethylen mulches has effective result for the long term management of both annual and perennial weeds. It is determined that the application of olive proccessing waste is only effected on annual weeds and its? effectiveness continued throughout the first three months after incorporated to the soil. Before the incorporated of the cover crop used in weed control, the cover crop decreased the density of perennial weeds especially Cyperus rotundus. The application of metam sodium and sawdust decreases the density of annual weed, particulary Portulaca oleracea. The application of dazomet has effective results on annual weeds in the first three months and its? effect on perennial weeds found good only first month. Glyphosate application has a hopeful effect against perennial weeds particulary Cyperus rotundus. Trifluralin+fluazifop-p-butyl application isn?t succesful in weed control.