Mayıslar (Eskişehir) ve Arzular (Gümüşhane) bölgelerinin jeolojik, petrografik, jeokimyasal olarak incelenmesi ve altın oluşumu bakımından değerlendirilmesi
Geolocigal, petrograpfic and geochemical investigation of Mayıslar (Eskisehir) and Arzular (Gümüşhane) area and evaluation of gold occurence in the area
  1. Tez No: 200805
  2. Yazar: VOLKAN AŞGIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HULUSİ KARGI, PROF.DR. YAHYA ÖZPINAR, PROF.DR. YAŞAR KİBİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalısma alanında en altta Paleozoik yaslı ?Sögüt Metamorfitleri? bulunmakta olup bunların üzerine yatay ve yataya yakın tektonik dokanaklı olarak Jura yaslı ?Bilecik Kireçtası? gelmektedir. Bilecik Kireçtası üzerine de yatay ve yataya yakın tektonik dokanaklı olarak, Kretase yaslı ?Dagküplü Karısıgı? gelir. Tüm alttaki birimler üzerine de Tersiyer yaslı çakıltasları ve kumtası ardalanmasından olusan ?Kilimli Formasyonu? gelmektedir. Eosen yaslı Mayıslar Magmatitleri tüm birimler içine sokulum yapmıstır. Tüm alttaki birimler üzerine açısal uyumsuzlukla Sakarya Nehri boyunca olusan Pliyo-Kuvaterner yaslı alüvyonların yer aldıgı belirlenmistir. Anomali veren bölgeler melanjın içinde yer alan silisifiye zonlar ile melanj sist dokanagında yer almaktadır. Altın anomalileri KD-GB uzanımlı bir hat boyunca yer almaktadır. En yüksek anomali degeri veren alan iki derinlik kayacının hemen hemen ortasında bulunan silisifiye ve profillitik zonda yer almaktadır. Çalısma sahasında kayaçlarda özellikle melanj içindeki birimlerde alterasyonlar görülmektedir. Belirlenen alterasyonlar; profillitlesme, lisvenitlesme, arjilitik alterasyon, silislesme, yer yer limonitlesme ve demirli alterasyonlar seklindedir. Cevherlesme granit dokanagı ve yakın kesiminde yer alan silisifiye bresik zonlarda ve ag dokulu silisifiye zonlarda yer aldıgı gözlenmistir. Elde edilen bulgular ısıgında sahanın litoloji, alterasyon ve jeokimyasal özellikleri polimetalik Au-Ag-Sb-As-Pb-Zn-Cu-Mo cevherlesmesine isaret etmektedir. Bu özellikler porfiri, mezotermal ve epitermal cevherlesmelerin çalısma alanında bir arada göründügünü ve kökensel olarak iliskili oldugunu ortaya koymaktadır. Arzular Köyü ve çevresindeki çalısma alanında yer alan litolojik birimlerin en altta kireçtasları ile temsil edilen Üst Jura-Alt Kretase yaslı ?Hozbirik Yayla Formasyonu?, bunun üzerine uyumlu olarak kumtası, marn, seyl ve tüflerle temsil edilen Üst Kretase - Paleosen yaslı ?Mescitli Formasyonu? ve alttaki tüm birimlerin üzerine uyumsuz olarak gelen Eosen yaslı volkano-tortul kayaçlar ile temsil edilen ?Kabaköy Formasyonu? ve en üstte de açısal uyumsuzlukla Harsit Çayı boyunca gözlenen Kuvaterner yaslı alüvyonlar ile temsil edildigi belirlenmistir. Alterasyonlar; profillitlesme, arjilitik alterasyon, silislesme ve demirli alterasyonlar seklinde izlenmektedir. Saha içerisinde gözlenen arjilik alterasyonların sahada yaklasık olarak KD-GB uzanımlı olarak yer aldıgı görülmektedir. nceleme alanında cevherlesmeye eslik eden en önemli alterasyonun silislesme oldugu belirlenmistir. Silislesme kayaç silislesmesi, kuvars damarı ve agsal kuvars damarı olusumlarıyla temsil edilir. Arzular sahasındaki mineralizasyon, tektonik kırık hatları ile yakın iliskili olup Eosen yaslı andezitik lavlar içerisinde KD-GB dogrultulu fay ve kırıklar boyunca gelismistir. Bu sonuçlar ısıgında sahanın litoloji, alterasyon ve jeokimyasal özellikleri epitermal altın cevherlesmesine isaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the area, basement is constituted by Sögüt Metamorphics of Paleozoic age. Jurassic Bilecik Limestone are cover units of metamorphics. Cretaceus Dagküplü Melange tectonically overlies older units. All these units are cut by Tertiary Mayıslar magmatite along with andesitic and dacitic volcanics. Alteration assemblages exhibiting variations depending on the dominant lithology, include potassic, phyllic, argilic and silisic varietes. Lithological, alteration and geochemical charecteristics suggest a polymetallic Au-Ag- Sb-As-Pb-Zn-Cu-Mo mineralition. These features indicate that porphyry, mesothermal and epithermal systems appear to have coexisted in the same setting and genetic links. In the Arzular Area, litholical unit?s observed in the investigation sites are as fallows from old to young Upper Jurassic-Lower Creteseus Hozbirik Yayla Formation, Upper Certeseus ? Paleocene aged Mescitli Formation, Eocene aged Kabaköy Formation and Quaternary aged allüvions. Alteration assemblages exhibiting variations depending on the dominant lithology, include potassic, phyllic, argilic and silisic varietes. Lithological, alteration and geochemical charecteristics suggest a epithermal mineralition.