Frekans invertörleri ve eğitime yönelik uygulamaları
Frequency inverters and applications in education
  1. Tez No: 200804
  2. Yazar: MUZAFFER ATEŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik-bilgisayar Eğitimi Bölümü Kumanda Teknikleri Laboratuarında bulunan invertörlerin Kumanda Tekniği II dersi eğitiminde kullanılmak üzere frekans invertörü eğitim seti tasarlanmıstır. Bu çalısmada invertörler ve diğer gerekli ekipmanlar; uygulama kolaylığı için pleksiglas plakalara monte edilmistir. PC destekli hazırlanan uygulama föyleri, frekans ?nvertörü Monitör Programına entegre edilerek uygulama çalısmaları PC üzerinden gerçeklestirilmistir. Plakalar üzerine montajı yapılan deney üniteleri ile orijinal bir eğitim seti olusturulmustur. BÖLÜM I'de, tez çalısmasının amacı ve önemi ortaya konularak yapılan çalısma ile ilgili temel bilgiler verilmistir. BÖLÜM II'de, frekans invertörlerinin çalısma prensipleri, çesitleri ve temel yapıları üzerinde durulmustur. Tek ve üç fazlı invertörler ve bu invertörleri sürülmesinde kullanılan tek ve üç fazlı PWM isaretlerinin elde edilmesi tartısılmıstır. BÖLÜM III'de, invertörler ile asenkron motorların sürülmesi konusu ele alınmıstır. Asenkron motorların sürülmesinde frekans invertörlerinde kullanılan kontrol yöntemleri irdelenmistir. BÖLÜM IV'de, frekans invertörleri ve motorların sürülmesinde kullanılan çalısma parametrelerine iliskin kavramlar üzerinde durulmustur. BÖLÜM V'de frekans invertörü uygulamalarında kullanılmak için tasarlanan deney seti ve üniteleri tanıtılmıstır. BÖLÜM VI'da frekans invertörü uygulamalarında kullanılmak üzere hazırlanan Frekans ?nvertörü Monitör Programı ve Starter yazılımları tanıtılmıstır. BÖLÜM VII'de hazırlanan uygulama föyleri verilmistir. BÖLÜM VIII'de elde edilen sonuçların değerlendirilmesi yapılmıstır. Çalısmalar boyunca karsılasılan zorluklar vurgulanmıstır. Eğitim setinde yapılan deneysel çalısmaların teknik eğitimde daha ağırlıklı yer alabilmesi için gerekli önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
A frequency inverter experimental set is developed to be used in the Control Techniques Laboratory of Electronics-Computer Education Department of Technical Education Faculty. Inverters and other equipments needed for the applications are mounted on to plexiglass plates for easy use. The application sheets are integrated to the frequency inverter monitoring program to control the applications through on PC. An original education set is developed by adding the experiment units mounted on the plates to the set. In Chapter I, a basic knowledge is given about the aim, importance of the study and the studies made related with the set. In Chapter II, the study is focused on the operating principles, the sorts and the basic structures of inverters. Designs of single phase and three phase PWM signals are discussed. In Chapter III, the drives of asynchronous motors by using inverters and the control methods in frequency inverters are discussed. In Chapter IV, the fundamental concepts related with the operation parameters in frequency invertors and the drive of asynchronous motors are explained. In Chapter V, the introduction of experiment units which will be used in the frequency inverters applications. In Chapter VI, the introduction of Monitoring Program of Frequency Invertors applications and Starter Program which will be used frequency inverter applications. In Chapter VII, prepared application sheets are presented. In Chapter VIII, the conclusions and their evaluations are presented. It is concluded that more emphasis should be made to the topic of frequency inverter in undergraduate education.