Bozdağ ve Sündiken Dağları karasal Gastropoda türlerinin belirlenmesi
Identifying Bozdağ and Sündiken Mountains' terrestrial Gastropoda species
  1. Tez No: 198715
  2. Yazar: ASLI SEMİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM METE MISIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZETBu çalışma Ocak 2005-Nisan 2005 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmalarınadayanarak, Bozdağ ve Sündiken Dağları karasal gastropoda faunasını belirlemekamacıyla yapılmıştır.Bozdağ ve Sündiken Dağları'nda belirlenen 21 farklı lokaliteden karasalgastropoda örnekleri toplanmış ve teşhisleri yapılmıştır.Çalışma sonucu, Pulmonata altsınıfına dahil 11 cinse ait 12 tür ve 5 alttür tespitedilmiştir. Ayrıca belirlenen türlerin özellikleri ve ekolojilerine ilişkin gözlemlerverilmiştir.Çalışma bölgesinde bulunan alttür ve türler; Chondrula (Chondrula) microtragustricuspidata (KÜSTER, 1846), Chondrus (Chondrus) zebra tantalus (L. PFEIFFER,1868), Helicopsis (Helicopsis) subcalcarata subcalcarata (NAEGELE, 1903), Helixcincta anatolica (KOBELT, 1891), Helix (Pelasga) pathetica (MOUSSON, 1854),Mastus etuberculatus (FRAUNFELD, 1867), Metafruticicola (Metafruticicola)proclivis (E. MARTENS, 1889), Monacha solidior (MOUSSON, 1863),Pseudochondrula seductilis (ROSSMASSLER, 1837), Tacheopsis nicaeensis(FERUSSAC, 1820), Xerolenta obvia obvia (MENKE, 1828), Zebrina (Zebrina)detrita (MÜLLER, 1774)'dır.Tür yoğunluğu açısından en yoğun lokalite 5 tür bulunan Taşlıburun OrmanDeposu Çevresidir. Belen Köyü, Kayı Köyü, Otluk Köyü, Çatacık Orman şletmeMüdürlüğü Girişi, Mayıslar Köyü, Hekimdağ Geçidi ve Kozkayı Köyleri'nde yer alanlokalitelerden sadece 1'er tür bulunmuştur.Bu çalışmada tespit edilen Helix cincta anatolica, Mastus etuberculatus,Pseudochondrula seductilis, Tacheopsis nicaeensis, ç Anadolu Bölgesi'nden ilk kezbildirilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThis study has been made to determine the terrestrial gastropoda fauna ofBozdağ and Sündiken Mountains, between January-April 2005.Terrestrial gastropoda samples were collected and identified from the 21localities which had been determined on Bozdağ and Sündiken Mountains.As a result of this study, 12 species and 5 subspecies belonging to 11 genus inPulmonata subclasis were determined. Also the characteristics and ecologies of thespecies, have been given in the study.Species and subspecies, exists in the study area, are Chondrula (Chondrula)microtragus tricuspidata (KÜSTER, 1846), Chondrus (Chondrus) zebra tantalus (L.PFEIFFER, 1868), Helicopsis (Helicopsis) subcalcarata subcalcarata (NAEGELE,1903), Helix cincta anatolica (KOBELT, 1891), Helix (Pelasga) pathetica(MOUSSON, 1854), Mastus etuberculatus (FRAUNFELD, 1867), Metafruticicola(Metafruticicola) proclivis (E. MARTENS, 1889), Monacha solidior (MOUSSON,1863), Pseudochondrula seductilis (ROSSMASSLER, 1837), Tacheopsis nicaeensis(FERUSSAC, 1820), Xerolenta obvia obvia (MENKE, 1828), Zebrina (Zebrina)detrita (MÜLLER, 1774).From the point of the intensity of species, the most dense location is thesurroundings of Taşburun Forest Depot including 5 different species. There has foundonly one species from localities in Belen Village, Kayı Village, Otluk Village, Theentrance of The Çatacık Forest Administrative Office, Mayıslar Village, HekimdağPassageway and Kozkayı Village.In this study, Helix cincta anatolica, Mastus etuberculatus, Pseudochondrulaseductilis, Tacheopsis nicaeensis are recorded firstly from Central Anatolia.