Acıgöl'deki kuş türlerinin tespiti, sayılarının belirlenmesi ve korunması
Identification of bird species, detecting numbers and protection of birds in Acıgöl
- Tez No: 200814
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAŞİT URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu arastırmada, Acıgöl' de (Denizli-Afyonkarahisar) yasayan kus türlerinin tespit edilmesi, türlerin mevsimsel populasyon büyüklüklerinin belirlenmesi ve alanın korunmasına yönelik olarak yöre halkının bilgilendirilmesi amaçlanmıstır. Eylül 2005 - Eylül 2006 tarihleri arasında her ay bir kez Acıgöl'e gidilmis, transekt, nokta sayımı ve rast gele gözlem metotları kullanılarak gerekli sayımlar ve tür tespitleri yapılmıstır. Fiziksel sartların uygun oldugu zamanlarda gölü çevreleyen tuz havuzları ve tarlalara girilerek görülen kuslar kayıt altına alınmıstır. Sayımlar sırasında göl etrafındaki uygun habitatlar da kontrol edilerek su kusları dısında ötücü ve yırtıcı kus varlıgı da arastırılmıstır. Su kuslarının sayımı ise kusların göl üzerindeki dagılımları ve sürülerin yerleri degismeden yapılmıstır. Acıgöl ve yakın çevresinde 16 takımdan 20 familyaya ait 176 kus türü tespit edilmistir. Elde edilen sonuçlar arastırma sahasında 2001 yılından beri tarafımızca yapılan düzensiz sayımlardan elde edilen veriler ve gölde sayım yapan diger kus gözlemcilerinin kayıtları ile de karsılastırılmıs, böylece gölde yasayan kus türlerinin ve sayılarının yıllara ve mevsimlere göre gösterdigi degisiklikler ortaya konulmaya çalısılmıstır. Ayrıca, sulak alanlar ve arastırma alanında yasayan canlılar hakkında yöre halkına yönelik bilgilendirme çalısmaları yapılarak, Acıgöl'ün korunmasının önemi vurgulanmıstır. Bu çalısmanın göldeki problemlerin çözümünde yararlı olabilecegi kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In this study identification of bird species in Acıgöl Lake (Denizli- Afyonkarahisar), detecting seasonal population sizes of species and informing local people about protection of area were studied. Between September 2005- and September 2006 counting and bird species? identifications were done using transect method, point counts and random count methods once in every month. convenient physical conditions fields and salt pools around the lake were entered and birds in those areas were recorded. During counts, convenient habitats were checked for accentors and raptors other than water birds. Results were compared with the results of irregular counts which were done since 2001 by us and other bird watchers? Acıgöl results and by this way changes in bird species and numbers according to the years and seasons were searched. Counts of water birds were done before any change of distribution of birds in the lake or moving of flocks. Total 176 species belong to families and 16 orders were recorded from Acıgöl and its vicinity. Additionally information studies local people were done to inform people about importance of conservation of Acıgöl, wetlands and species living there. Results of this search were hoped for being useful to solve the problems of Lake Acıgöl.