Akışların aktarımında yükselti-alansal üs ilişkisinin belirlenmesi
Determination of correlation between elevation and areal power in the transfer flow ratios
- Tez No: 200815
- Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET ORHAN BAYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan çalısma, son zamanlarda önemi artan enerji üretimi sektöründe önemli yer tutan Küçük Hidroelektrik Santrallere yönelik olarak düsünülen, genellikle baglama yerine veri aktarımını ele almıstır. Veri aktarımında genellikle uygulanan yöntem alan oranlarına dayanmakta, bu oranın belli bir üssü olarak dikkate alınmaktadır. Çalısmada bu üssün, ?n?, ne (ler) olması gerektigi konusuna deginilmistir. Bu amaçla denel hidroloji yönteminden yararlanılmıstır. Gerçekte verileri olan bir akım gözlem istasyonunun verilerinin olmadıgı ve veri aktarılacak nokta oldugu düsünülmüs, çesitli yöntem ve farklı üs (?n) degerleri kullanılarak, sözkonusu akım gözlem istasyonunun verileri türetilmistir. Türetilen verilerle, gerçekte ölçülmüs veriler karsılastırılarak ve farklı karsılastırma yöntemleri kullanılarak aktarımın hangi yöntem ve ?n? degeriyle yapılmasının daha uygun sonuçlar verdigi saptanmıstır. Sonuçta, tek istasyondan veri aktarımının uygun oldugu, yükselti ile ?n? sayısının arasında, 2. dereceden bir polinomla iliski kurulabilecegi belirlenmistir. Pratik amaçlı olarak, ?n? degerinin yükseltiyle degisimi de çizgelestirilmistir
Özet (Çeviri)
This study prepared as Ms Thesis has handled the data transfer to project section that is thought relevant to small hydroelectric plants which showed a great importance during the last 5-6 years in energy sector. The usual data transferring method of gauged and ungauged hydometeorological stations is based on the ratio of drainage areas and a certain power of them. With this study, it is tried to be determined the degree of power ?n? in areas-ratio. With this aim, the experimental hydrology methods are used. The station to which data will be transfered was assumed as ungauged station which has measured data in reality. By the as daily and monthly transferred data, various ?n? values are selected and, according to various ?n? values transferred data are compared with the real data of the mentioned station using various comparison criterions. As a result, during the transferring process, 1 gauged station is sufficient (not necessary to use 2 stations in general) and, the 2nd order polynomial correlation symbolizes quite well the relation between elevation and power ?n? by areal-ratio. These graphs are given for all Türkiye?s basins.