Klasik mekanikteki mekanik sistemlerin bilgisayar programlama ile modellenmesi
Mechanics systems that is in the classical mechanic modelled with computer programme
- Tez No: 200816
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ŞEVKET CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalısmada, ele alınan bir rigid cismin Kısıtlı Mekanik Sistemlerde Lagrange Denklemleri elde edildi. Bu cismin sürtünmeli ve sürtünmesiz ortamlardaki hareket ve enerji denklemleri analitik olarak hesaplandı. Daha sonra bu denklemler MATLAB-SIMULINK bilgisayar programı kullanılarak; bilgisayar ortamına tasınıp bazı mekanik sistemlerin simülasyonu yapıldı. Bu simülasyonlar sonucunda elde edilen verilerin grafikleri hazırlandı ve bu verilere dayanılarak, mekanik sistemler hakkında yorumlar yapılarak bazı önemli sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the Lagrange equations of an evaluated rigid body in Constraint Mechanical Systems were obtained. Motion and energy equations of the body in friction and non-friction systems were calculated analytically. Then by using the MATLAB-SIMULINK computer programme; this equations were moved into the computer systems and simulate of some mechanical systems was done. The graphs of the obtained data according to the simulate results were prepared and the comments of mechanics systems were done, some important results were obtained considering these data.