4 Eylül Barajı'nın çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
Environmental impact assessment of 4 Eylül Dam
  1. Tez No: 200840
  2. Yazar: SEMANUR KORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çevre, insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı etkileşim içinde bulundukları fiziki, biyolojik, sosyal, kültürel ve ekonomik bir ortamdır. Bir ilişkiler sistemi olan çevrenin bozulması ve çevre sorunlarının ortaya çıkması genellikle insan kaynaklı etkenlerin doğal dengeleri bozmasıyla başlamıştır. Doğal dengenin bozulmasında en etkin unsur olan insan, bu durumun olumsuz etkilerinden de en yoğun şekilde etkilenen bir varlıktır. Bu çerçevede kalkınmanın gereği olan faaliyetlerin olumsuz çevresel etkilerini yatırım başlamadan ortaya koymak ve gereken önlemleri almak amacıyla Dünya'da 1970'li yıllardan, ülkemizde ise 1993 tarihinden itibaren ÇED uygulanmaktadır. Sivas kent merkezinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla planlanan 4 Eylül Barajı Projesi, gerek 85 hm3 göl hacmi, gerek 560 ha göl alanı açısından ?ÇED Yönetmeliğine? göre ?EK-II Seçme Eleme Kriterleri Uygulanacak Projeler Listesi'nde? yer almaktadır. Ancak Türkiye'de ilk ÇED Yönetmeliğinin 1993 tarihinde yürürlüğe girmiş olması ve 4 Eylül Barajı Uygulama Projesi'nin bu tarihten önce onaylanmış olması nedeniyle, ÇED Yönetmelikleri hükümleri yerine getirilmemiştir. Bir başka ifadeyle kapasitesi ve kapladığı alan açısından oldukça önemli olan bu proje, çevresel etkileri değerlendirilmeden uygulamaya konulmuştur. ii Bu tez çalışması ile 4 Eylül Barajı Projesi'nin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi, olumlu/olumsuz etkilerin saptanması ve olumsuz etkilerin azaltılması için yapılan ve yapılması gereken çalışmalar ortaya konulmuştur. 4 Eylül Barajı projesi ile özellikle rezervuar alanı ve mutlak koruma alanında bulunan tarım alanları kamulaştırılarak tarımsal faaliyetlere son verilmiş, yöredeki flora ve fauna olumsuz etkilenmiş ve inşaat aşamasında toz emisyonları ve gürültü gibi olumsuz çevresel etkiler ortaya çıkmıştır. Ancak, kent merkezinin mevcut su kaynaklarının gereksinimleri karşılamaması ve Sivas'ın içme ve kullanma suyu gereksinimini karşılayacak diğer seçenekler arasında en uygun seçenek olması bu projeyi zorunlu kılmıştır. 4 Eylül Barajı Projesi ile gerek Sivas kent merkezinin ilk aşamada 2020 yılına kadar, II. Aşamada ise 2040 yılına kadar su gereksiniminin karşılanacak olması, gerek yeni bir sulak alanın oluşmasının yanı sıra erozyon denetimi amacıyla baraj çevresinde yapılan ağaçlandırma çalışmaları bölgede flora ve fauna çeşitliliğin artması açısından olumlu çevresel etkilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. ANAHTAR KELİMELER : 4 Eylül Barajı, İçme ve Kullanma Suyu, Çevresel Etki Değerlendirmesi
Özet (Çeviri)
The environment is a physical, biological, social, cultural and economical medium in which humans and other living creatures pursue their relationships and mutual interactions throughout their lives. The degeneration of the environment which is a system of relations and the emergence of environmental problems are usually because of the human originated factors which damage the environmental equilibrium. In this respect, Environmental Impact Assessment (EIA) has been applied since 1970?s in the world and since 1993 in our country to manifest the negative impacts of national developmental activities before the investments begin and to take the necessary precautions. 4 Eylül Dam Project, which was planned to compensate the drinking and domestic water needs of Sivas, has been assigned to the category of ?Appendix-II The List of Projects for which Selection Elimination Criteria are to be Applied? according to ?EIA Regulations? due to the lake volume (85x106 m3) and surface area (560 ha). However, EIA Regulations have not been applied on 4 Eylül Dam Project because EIA Regulations were initieted in 1993 for the first time in Turkey and 4 Eylül Dam Project was approved before this time. In other words, such an important project has been put into pratice without environmental impact assessment. ii The study presents, the environmental impact assessment of 4 Eylül Dam Project, the studies to detemine its of positive/negative effects and the necessary work and precautions to minimize the negative effects. With 4 Eylül Dam Project, the local people had a loss of income because of the termination of agricultural activities by the expropriation of agricultural land in reservoir area and absolute protection zone. Moreover, flora and fauna are damaged and negative environmental effects like dust emission and noise have arisen during the construction phase. However, dueto the scarcity of water sources to supply necessary water for the city and the project became the most suitable way of supply the drinking and domestic water needs of Sivas, among all other alternatives. the project became an absolute necessity. The positive environmental impacts of 4 Eylül Dam Project are suppliament of drinking and utility water needs of Sivas until 2020 in the first phase and until 2040 in the second phase the enhancement of the natural beauty and biological variation of the city originating viathe forestation around the dam for erosion prevention, and formation of the wetland area. KEYWORDS: 4 Eylül Dam, Drinking Water, Domestic Water, Environmental Im