Dekahidrokinolin molekülünün titreşimlerinin teorik olarak incelenmesi
The study of vibration of decahydroquinoline molecule through theoretical methods
  1. Tez No: 200973
  2. Yazar: SÜMEYYA KARADENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. T. RACİ SERTBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Dekahidrokinolin molekülü için Gaussian 03 W programı kullanılarak molekülün en kararlı olduğu durumdaki geometrik parametreleri ve titreşim frekansları teorik olarak hesaplandı. Bu titreşim frekanslarının işaretlemeleri yapılarak frekanslara ait Infrared ve Raman şiddetleri belirlendi. Bunun için teorik olarak hesaplanan frekanslarla deneysel olarak gözlenen frekanslar birbirleriyle karşılaştırılarak korelasyon grafikleri çizildi. Bu grafikler yardımıyla hesaplama metotları arasında karşılaştırma yapıldı. BLYP ve B3LYP metotları ile yapılan frekans hesaplamaların, HF metodu ile yapılan hesaplamalardan daha iyi sonuçlar verdiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
In thıs study, the geometrical and vibratioral frequencies of decahydroquinoline molecule are theotretically calculated in the most stable condition with the Gaussian 03 W programme. The geometrical parameters and vibrational frequencies of the most stable condition was theoretically calculated. Through the assigment of these frequencies, the Infrared and Raman intensity was determined. The correlation graphs were drawn by comparing the theoretically calculated frequencies with the experimental ones. Comparisions among the calculation methods were made by means of these graphs. It was observed that the frequency calculations made by the BLYP and B3LYP methods gave beter results with compared to those made by the HF method.