Bitki örtüsü içeren bileşik kanallarda kapasite tayini yaklaşımlarının model deneylerine göre irdelenmesi
Examination of the capacity computation methods for compound channels with vegetative floodplain using model experiments
- Tez No: 200995
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalısması kapsamında, direnç katsayılarının hesaplanması için en yaygın olarak bilinen Mertens, Pasche ve Nuding yaklasımları hakkında bilgi verilmis, taskın yatagı bitki örtüsü içeren bilesik kesitlerin tasıma kapasitesi hesabına yönelik yeni bir yaklasım önerilmistir. Bu çalısmada ana yatak kesit seklinin yanı sıra, taskın yatagı kesit sekli ve ana yatak sev egiminin de girisim direnci ile iliskisi arastırılmıstır. Hazırlanan hidrolik modelde, dört farklı ana yatak kesiti için deneyler yürütülmüs, elde edilen deney sonuçlarına göre Mertens, Pasche ve önerilen yaklasım ile yapılmıs hesaplar irdelenerek, en uygun yöntem belirlenmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis work, information about the well-known Mertens, Pasche, Nuding approaches for calculating shear coefficients has been given and a new approach to calculation of bearing capacity for compound channels with vegetative floodplain has been proposed. In this study, the relationship and the interaction between the shape of floodplain and the slope of main channel embankment are also investigated in addition to shape of main channel. A physical model is set up and the experiments are done for the four different shapes of main channel. By examining the experimental results and the calculations for Mertens, Pasche approaches along with the proposed approach, the most appropriate method have been tried to be determined.