Cide (Aydos) yöresi Lepidoptera türleri
The Lepidoptera fauna of Cide (Aydos) region
  1. Tez No: 201006
  2. Yazar: AHMET NEZİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
?Cide (Aydos) Yöresi Lepidoptera Türleri? adlı bu tez çalışması, Aydos Yöresi' nde yaşayan Lepidoptera faunasının belirlenmesi amacıyla 2005 ? 2007 yılları arasında yapılmıştır. Bu türler arasında orman ağaçlarında zararlı olan türler de ayrıca belirtilmiştir. Bu yöre de Lepidoptera faunasını belirlemek amacıyla daha önce yapılmış herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Lepidoptera faunasını tespit çalışmalarının amacı, yörede bulunan türleri belirlemektir. Çalışmada öncelikle öncelikle Lepidoptera takımı ile ilgili yerli ve yabancı literatür titizlikle incelenerek kaynaklar taranmış ve gerekli bilgiler toplanmıştır. İkinci aşamada ise arazi çalışmalarının yürütüleceği çalışma alanı belirlenmiş ve örnek toplama işlemlerine başlanmıştır. Arazide kelebeklerin yakalanmasında farklı teknikler kullanılmış ve yakalanan kelebekler laboratuvara getirilerek, teşhis için gerekli olan işlemlerden geçirilmiştir. Teşhisler konuyla ilgili çeşitli kaynaklardan yararlanılarak yapılmıştır. Kelebeklerin teşhisleri morfolojik karakteristikleri dikkate alınarak yapılmaya çalışılmıştır. Teşhisler için konunun uzmanlarından da faydalanılmıştır. Teşhis işlemleri tamamlanan örneklerin, Dünya ve Türkiye' deki yayılışları ile larvalarının beslendikleri bitki türleri konuyla ilgili kaynaklardan faydalanılarak tespit edilmiştir. iii Yapılan bu çalışma sonucunda, Cide Bölgesi Aydos Yöresi' nde yaşayan Lepidoptera takımına ait 6 üst familyaya bağlı 12 familyaya ait 47 adet tür teşhis ve tespit edilmiştir. Üst familyalara bakıldığında 26 tür ile en çok Papilionoidea üst familyasına (% 56) ait türler yakalanmıştır. Familyalar arasında 8' er tür ile Geometridae ve Lycaenidae familyaları (% 17) en çok türü tespit edilen familyalardır.
Özet (Çeviri)
This study titled ?The Lepidoptera Fauna of Cide (Aydos) Region? was conducted to determine the Lepidoptera fauna of Aydos region between the years 2005 - 2007. The harmful species among collected species were also notified. There was no previous study to determine the Lepidoptera fauna of this region in the literature. The objectives of the faunustic studies are to identify species living in the region. At the first stage of this study, the literature related to Lepidoptera was reviewed and necessary information was collected. At the second stage, the study areas were determined and sampling of Lepidopteran was started. In the field, different collection methods were used while catching the Lepidopteran specimens. After that, the specimens were taken into laboratory and passed thorough some preparation procedures for identification. For identification, the related literatures were used. Most of the identifications were made according to the morphological characteristics of the Lepidoptera. Also the assistance of the of the experts of the subject to identfy the species is taken. The living areas in the world and in Turkey, and the feeding plantation of the larvas of the speciemens, whose identification process was completed, are determinend by the help of the related studies. iii With this study 47 species belonging to 12 family and 6 superfamily of Lepidoptera were identified in Aydos Region of Cide.Between the superfamilies, the Papilionoidea superfamily with the 26 species identified (% 56) has the biggest amounth of rate. Between the families with 8 species identified (% 17) the Geometridae and Lycaenidae families have the biggest amounth of rate.