Sınırlı öngerilmeli kirişlerde betonun değişik çekme modellerinin yerdeğiştirmelere etkisi
Effects of different tensile models of concrete to the deflection on the partially prestressed beams
  1. Tez No: 201007
  2. Yazar: ABDULKADİR EVİRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK ŞENER, YRD. DOÇ. DR. M. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalısmada, sadece sınırlı öngerilmeli kirislerde betonun çekme dayanımının yerdegistirmelere katkısı incelenmistir. Bu alanda ortaya konmus degisik 4 ayrı beton çekme modeli kullanılmıstır. Böylece bu modellerin birbirleriyle de karsılastırılması olanagı dogmustur. Bunun yanı sıra bu modellerle çekme dayanımının ihmal edilmesiyle olusan durum yani çekmesiz model arasındaki farkın da görülmesi saglanmıstır. Bu amaçla dikdörtgen ve I formunda iki ayrı kesit incelenmistir. Bundan sonraki asamada kiristeki moment ve yük tesirlerinin kesitte olusturdugu egrilik ve yerdegistirmelere iliskin grafikler çizilerek karsılastırmalar yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study the contribution of the tension strength of concrete was considered for only partially prestressed beams. Some models of tension strength of concrete in this field were used. In this way it was possible to compare different models. In addition to ignoring the tension strength of concrete was also used for comparison with the other models. For this purpose two different cross-sections of rectangular and I form beams were analyzed. Next step in this study was the comparison of the moments and load effects on the beam by the graphs of curvatures and displacements at the cross-sections.