Kentsel ölçekte mekansal ayrışma: Edirne Çingene Mahallesi örneği
Kentsel ölçekte mekansal ayrişma: Edirne Çingene Mahallesi örneği
- Tez No: 201033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN TURGUT GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
20. yüzyılın baslarından sekillenmeye baslayan kent ölçeginde ayrısma, kentin mekansal ve toplumsal gelisimini belirleyen ekonomik, politik ve kültürel olmak üzere birçok dinamigin etkisinde gerçeklesmektedir. Sanayi ve hizmetlerdeki yeniden yapılanma, emek hareketliligi, iletisim sistemleri ve kültürel farklılıklardaki sürekli ayrısma ve bütünlesme süreci olarak tanımlanabilecek küresellesme ile ise mekansal ayrısma derinleserek hızlanmıstır ve toplumda ?öteki?ne karsı güçlü bir toplumsal esitsizlik, gelir dagılımda esitsizlik ve gruplar arası hiyerarsiyi keskinlestirmis, sosyo-mekansal katmanları kutuplasmıs bir yapıyı ortaya çıkmıstır. Sonucunda da ?sosyal esitsizlik, ayrımcılık, sınıfaltı? gibi kavramlarla birlikte anılan ?sosyal dıslanma?, kentsel mekana ayrısma olarak yansımıstır ve çokkültürlülüge dayalı etnik ayrısma ise sosyal dıslanma ile açıklanan önermelerin odak noktası bulunmaktadır. Çingeneler ise, etnik kimlikleri ve kendilerine özgü bohem yasam tarzlarının gerek meslek seçimleri gerekse toplum içerisindeki sosyoekonomik ve kültürel statülerine etkilerinden dolayı, yasadıkları tüm toplumlarda degisik ölçeklerde ayrısmaya maruz kalmıs olup, bu tezde aynı cografyada yasayan ve farklı kimliklere sahip olan etnik grupların Çingeneler özelinde yasadıgı sosyal dıslanmanın kentsel mekana ayrısma olarak yansıyan sorunu incelenecektir. Bu çerçevede, ?Çingene? adını ve kimligini kabul eden ve etnik kimlikleri ile barısık olup sosyal dıslanmaya maruz kalan, kent merkezinde ancak kentten keskin çizgilerle ayrıstırılmıs (kentin içinde yetisen ancak kentin içine almadıgı) homojen bir Çingene yerlesmesi olması nedeniyle Edirne-Çingene Mahallesi (Menzilahır) örneklem alanı olarak seçilmistir. Bu tezde; Çingene Mahallesi'nde kentsel ölçekte ayrısmanın mekansal ve sosyo-kültürel olarak nasıl ve hangi boyutlarda ortaya çıktıgı kutuplasma ve ayrısma süreçlerinin dinamikleri esliginde incelenecek ve bu sorunun çözümünde çokkültürlü modellerin benimsenip kavramsallastırılması sayesinde kentsel ölçekte yasanabilir mekanların yaratılmasında planlama verisi olarak degerlendirmek ve planlama pratiklerine yönelik bir rehber olusturmak amaçlanmaktadır. Bunu gerçeklestirebilmek için kullanılan yöntem ise literatür taraması, dertsek bilgi ve belgelerle konuya iliskin veri tabanı olusturulması, katılımcı-gözlem ve deringörüsme teknigiyle emik bakısa dayalı alan çalısması ve konuya özgün ve çalısma alanının mekansal kurgusuna dayalı önermelerden hareketle ?teori gelistirme yöntemi?nden olusmaktadır.
Özet (Çeviri)
Segregation, which has started to take on a shape since the beginning of 20th century, has accrued under the effect of many dynamics such as economic, political and cultural which determine the spatial and social developments of the city. By globalization, which can be defined as restructuring at industry and services, mobility of labor, the continuous segregation and integration process at communication systems and cultural differences; spatial resolution have accelerated intensively and it has made a strong social inequality against ?the other?, inequality at distribution of income, sharpened the hierarchy amongst the groups and has revealed a structure the socio-spatial layers of which are polarized. As the result of it, ?the social exclusion? mentioned together with the concepts like ?social inequality, discrimination, underclass? has reflected as resolution to urban locality, and the ethnic resolution based on the multiculturalism has been the focus of the proposes explained with social exclusion. On the other hand, Gypsies, due to the effects of their ethnic identities and their original bohemian life style to their choice of profession and the socio ? economic and cultural status within the community, have been sidelined at the different scales in all the societies they lived; in this thesis, the problem of the ethnic groups who live in the same geography 2 and who have different identities that reflects, in the inclusion of Gypsies, as resolution of the social exclusion to the urban locality will be studied. In this aspect, Edirne Neighborhood of Gypsies (Menzilahir) has been chosen as the sample region because of the homogenous Gypsy residence that accept the name and identity of ?Gypsy? and who are in peace with their ethnic identity, that are effected by social exclusion, and that are in resolution with the city with definite lines (who grow up in the city but aren?t included to the city). In this thesis, how and at which size the resolution at the urban scale in the neighborhood of Gypsies have appeared as spatial and socio? cultural will be studied together with the dynamics of polarization and resolution processes; and it is aimed to form a guide based on planning practices and to evaluate as planning data on creating livable spaces at urban scale through appreciating and considering the multicultural models in solving these problems. The method which is used to perform this consists of literature survey, creation of a database about the subject by supporting information and documents, field study which is based on emic stance with the technique of participant observation and depth interview, ?theory development? in accordance with subject original hypotheses based on spatial fiction of work field.