Borlu bileşiklerin ağaç malzemenin bazı fiziksel mekanik ve biyolojik özelliklerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects of boron compounds on some physcial mechanical and biological properties of wood
- Tez No: 201034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada, kızılçam (Pinus Brutia Ten.) ve Doğu kayını (Fagus Orientalis Lipsky.) örnekleri borlu bileşiklerin altı farklı çözelti konsantrasyonu ile ASTM 1413 esaslarına göre emprenye edilerek bazı fiziksel, mekanik ve biyolojik özelliklerinde meydana gelen direnç değişmelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu maksatla, boraks (BX) borik asit (BA) ve sodyum perborat (SP) emprenye maddeleri ile %1 %2 %3 %4 %5 ve %6'lık çözelti konsantrasyonlarında örnekler 60 dakika süreyle 760 mm Hg¯¹ 'ya eşdeğer 30 dakika ön vakum, 30 dakika serbest difüzyona bırakılmışlardır. Örneklerin bir kısmı ayrıca poliüretan, sentetik ve su bazlı vernikle verniklenmiştir. Hazırlanan örneklerin, retensiyon miktarı, retensiyon oranı, yoğunlukları, liflere dik eğilme direnci, elastiklik modülü, liflere paralel basınç direnci, higroskopisite değeri, yanma direnci ile verniklerin kuru film kalınlığı, pandüllü sertlik değeri, yüzeye yapışma dirençleri parlaklık değeri ve beyaz çürüklük mantarına dirençleri ilgili ASTM veya TS EN standartlarına göre test edilmiştir. Deney sonuçlarına göre; çözelti konsantrasyon miktarı arttıkça her iki ağaç türünde de yoğunluklar, retensiyon oranı ve miktarı, higroskopisite değerleri ile yanma dirençlerinde artma, eğilme direnci, elastiklik modülü ve basınç dirençlerinde ortalama %20-%40 oranında azalma tespit edilmiştir. Çözelti konsantrasyonlarının hepsi beyaz çürüklük mantarına (Trametes versicolor 1300) direnç göstermiştir. Emprenyeli ve vernikli örneklerde en fazla kuru film kalınlığı sentetik esaslı vernikte, pandüllü sertlik değeri %6'lık BX çözeltisinde, yüzeye yapışma direnci %1'lik BX çözeltisi ile işlem gören Doğu kayını örneklerinde elde edilmiştir. Sonuç olarak; borlu bileşiklerin çözelti konsantrasyonları arttıkça ağaç malzemenin mekanik özelliklerinde düşüş, fiziksel özelliklerinde ise artış görülmektedir. Buna göre, ağaç malzemenin mekanik dirençlere maruz kalacağı yerlerde düşük (%2-%3) konsantrasyonlu çözeltiler, fiziksel etkilere maruz kalacağı yerlerde ise yüksek konsantrasyonlu çözeltilerin kullanılması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, Calabrian pine (Pinus Brutia Ten.) and beech wood (Fagus Orientalis Lipsky.) samples were impregnated according to ASTM 1413 standards with six different solution concentrations of boron compounds and it was aimed to investigate the resistance changes on some mechanical, physical properties and biological of these samples. For this purpose, samples were left in borax (BX) boric acid (BA) and sodium per borate (SP) impregnations and 1% 2% 3% 4% 5% and 6% solution concentrations for 60 minutes equivalent to 760 mm Hg¯¹ 30 minutes of prevacuum and 30 minutes of free diffusion. Some of the samples were varnished with also polyurethane, synthetic and waterbased varnishes. Prepared samples were tested against, retention amount, retention rate, density, higroscopicity value, bending resistance, elasticity module, pressure resistance, fire resistance, and dry film thickness, gloss value, pendulum hardness value, surface adhesiveness resistance of varnishes resistance to white decay fungus according to ASTM or TS EN standards. Test results show that as the solution concentration amount increases, density, retention rate and amount, higroscopicity value and fire resistance values of both samples also increases and bending resistance, elasticity module and pressure resistance values are decreases on average 20%-40% ratio. All solution concentrations showed resistance to white decay fungus. On impregnated and varnished samples, highest dry film thickness observed on synthetic based varnish, highest pendulous hardness value observed on 6% BX solution, highest surface adhesiveness resistance observed on beech wood samples processed with 1% BX solution. As a results, as the solution concentrations of boron compounds increases, some decrease observed on mechanical properties and increase observed on physical properties. According to the results it is suggested that low concentration solutions (2%-3%) are appropriate where wood will be under mechanical resistance and high concentration solutions are appropriate where wood will be under physical effects.