Fındık kabuklarından tek kademeli özütlemeli sistemde furfural üretimi için uygun koşulların belirlenmesi
Determination of the optimum conditions for the production of furfural from hazelnut shells with using one step and extraction method
  1. Tez No: 201043
  2. Yazar: BURÇİN ASLAN ÇÖTELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. FERDA MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tarımsal atıklar lignoselülozik yapıda olup, temel bileşenlerinden hemiselülozlar, ısı etkisi ve seyreltik sülfürik asit katalizörlüğünde, temel yapılarını oluşturan pentozlara; ksiloz ve arabinoza hidrolizlenir. Ksiloz ise, yüksek sıcaklıkta, dehidrasyon yoluyla furfurala dönüşür. Yüksek verim için, furfuralın oluşum anında; furfural için sudan daha yüksek dağılım katsayısına, furfuraldan daha yüksek bir kaynama noktasına ve sudan farklı bir yoğunluğa sahip olan bir çözücüye aktarılması gerekir. Aksi durumda reçineleşme ve ürün kaybı meydana gelir. Yapılan bu çalışmada, tarımsal atıklardan fındık kabuğu kullanılarak, sürekli karıştırmalı kesikli tepkime kabında, tek aşamada (asidik hidroliz + dehidrasyon ve o-nitrotoluen ile sıvı özütlemesi) furfural üretimi gerçekleştirilmiştir. Box-Wilson deneysel tasarım yöntemi ile sıcaklık, sıvı/katı oranı ve sülfürik asit yüzdesi değişkenlerinin furfural üretimi üzerine etkileri araştırılmış ve sistem için en uygun çalışma koşulları; 181,27oC'de, % 5,22'lık sülfürik asit çözeltisi kullanımı ve 1,46 sıvı/katı oranıyla, 1 saat temelinde 24,65 mg furfural üretimi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The agricultural wastes, are in lignocellulosic structure and their basis components, hemicelluloses can be hydrolised to pentoses, xylose and arabinoze, with heat influence and dilute sulphuric acid as catalyst. Then, xylose can be converted to furfural by dehydration at high temperature. To obtain high efficiency, furfural must be taken in a conventional solvent as onitrotoluen which has a low distribution coefficient, higher boiling point than furfural and a different density from water to be able to seperate from furfural and water easily and prevent the conversion to undesirable by products as resins. In this work, furfural is produced from hazelnut shell in CSTR by one stage (acidic hydrolysis + dehidration and extraction by o-nitrotoluen) system. Temperature, liquid / solid ratio and acid concentration effects on furfural production system are searched and the optimum production conditions for system are determined as; 24,65 mg furfural production in one hour base, at 181,27oC, by using % 5,22 sulphuric acid solution with 1,46 liquid / solid ratio.