Grafiksel tasarımlar
Graphical designs
  1. Tez No: 201042
  2. Yazar: AYLİN KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Grafiksel t-tasarımları, kombinatöryel tasarımlar sınıfına girer ve tasarım teorisinin en önemli yapılarıdır. Bu tasarımlar istatistiksel deneylerde yapı maliyetlerini minimum yapmada önemlidir. Büyük t değerlerine sahip grafiksel t-tasarımlarını oluşturmak oldukça zordur. Bunun için bilgisayar programlarından yararlanılır. Grafiksel t-tasarımlarında terminoloji kullanımı matematiğin ana görüşüne daha yakındır. Bu çalışmada grafiksel t-tasarımı ve çeşitleri tanıtılmış, bunların birbirleri ile olan ilişkilerinden ve geometrik özelliklerinden bahsedilmiş,grafiksel t-tasarımları ile ilgili yapılar verilmiştir. Konunun anlaşılabilmesi için grafiksel t-tasarımları örneklendirilmiştir. Ayrıca grafiksel t-tasarımlarıyla sonlu afin ve projektif geometriler arasında ilişkiler kurulmuş, bazı t-tasarımları bu geometriler yardımıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Graphical t-designs are a part of combinatorial designs and the most important structures in design theory. These designs are important to minimize construction cost in statistical experiments. It?s too difficult to construct graphical t-designs with large t value, therefore computer programmes are used. The terminology used is closer to mainstream in mathematics in graphical t-designs. In this study, graphical t-designs and varieties of them are introduced. Interrelation among them, geometrical properties and the structures related to graphical t-designs are analysed. Some samples are given so that the subject can be understood. Furthermore, connections are set between graphical t-designs and finite affine and projective geometries. Some t-designs are represented by using these geometries.