Mikrofon dizilerinde ses kaynağının yerinin genetik algoritma kullanılarak bulunması
Sound source localization with microphone arrays using genetic algorithm
- Tez No: 201066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAKİR BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ses algılama ve tanıma sistemlerinde karşılaşılan en önemli problem, algılayıcıya gelen sesin kalitesinin düşmesidir. Bir çok kullanıcı mikrofonu bilgisayarın üstüne, toplantı masasının ortasına veya duvara monte etmektedir. Bu durumlarda mikrofona ulaşan sesin kalitesinde ortam şartlarına göre değişen oranlarda kayıp olmaktadır. Ağza yakın olarak kullanılan mikrofonlarda daha kaliteli ses elde edilmesine rağmen, bir çok durumda mikrofonun bu şekilde kullanılması uygulanabilir değildir. Son zamanlarda yapılan araştırma ve uygulamalarda, tek bir mikrofon yerine birden fazla mikrofon (mikrofon dizileri) kullanılarak, alınan ses kalitesinin arttırılması konuları gündemdedir. Bir mikrofon dizisi, birden fazla mikrofonun geometrik olarak farklı noktalara yerleştirilmesi ile elde edilen mikrofon grubudur. Farklı mikrofonlardan alınan ses sinyallerine uygun gecikme oranları uygulanarak üst üste toplanması ile daha kaliteli bir ses sinyali elde etmek mümkündür. Bu işlem, mikrofon dizileri ile demetleme olarak adlandırılmaktadır. Mikrofon dizileri ile demetleme işlemi yapabilmek için, ses kaynağının yerinin (uzaysal koordinatlarının) biliniyor olması gerekmektedir. Ancak, birden fazla ses kaynağının olduğu yerde, her hangi bir anda asıl sesin hangi yönden geleceğinin önceden bilinmesi mümkün değildir. Bu tez çalışmasında, mikrofon dizilerine gelen sesin kaynağının uzaysal konumlarının otomatik olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Mikrofon dizileri ile, muhtemel ses kaynaklarının yönlerinde demetleme yapılmış, en güçlü çıkış sinyalinin elde edildiği noktanın asıl ses kaynağının yeri olduğu kabul edilerek optimizasyon çalışması yapılmıştır. Optimizasyon yöntemi olarak, işaret işleme uygulamalarında başarılı sonuçlar vermiş olmasından dolayı genetik algoritma kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most significant problem for speech detection and recognition systems in such environments with a lot of noise and reverberation is the degradation of signal arriving at the sensors, that is microphones. Most people place the microphone over the computer monitor, on the meeting table or on the wall. In these situations, the quality of the sound degrades in varying amounts depending on the environmental conditions. While using a close-talking microphone can be a solution to the problem, for most situations this is not practical or even not possible. Instead of a single microphone, using a microphone array to increase the power and quality of desired signal is quite popular in recent researches and applications in sound processing. A microphone array is a set of microphones placed geometrically at different locations and operating simultaneously. By delaying the signal received at each sensor (microphone) by certain amounts and summing them all together, it is possible to obtain a more powerful signal. This is called delay-and-sum beamforming using microphone arrays. In order to perform beamforming using microphone arrays, it is crucial to know the location of the sound source. But, in cases where there is more than one possible sound source, it is impossible to know the direction of the sound source in advance. In this study, it is aimed to determine the position of the sound source using real time methods. By performing delay-and-sum beamforming at possible source locations, it is assumed that the direction which results in with the highest signal to noise ratio (SNR) is considered to be the desired sound source location. Due to its well-known reputation in signal processing, Genetic Algorithm is used as optimization technique.