Poli(vinil alkol) (PVA) bazlı membranların yakıt hücrelerine uygulanabilirliğinin incelenmesi
Investigation of application of poli(vinyl alcohol) (PVA) based membranes to fuel cells
- Tez No: 201106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER BALBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
In our modern world, fuel cells have application and utilization area as an efficient, economical and enviromentaly friendly energy production technology. Proton Exchange Membrane Fuel Cells (PEMFCs) are the most attractive fuel cell types due to their high efficiency at low temperatures, silent and emission free operation. In this study, it is aimed to obtain proton conductive membranes for PEMFCs. PVA based membranes prepared with different amounts of sulfosuccinic acid (SSA) and colloidal silica (Ludox) to investigate its effect on proton conductivity. FT-IR spectrums showed that Ludox addition is not at molecular size. It was observed that SSA and Ludox addition is effective on Ion Exchange Capacity (IEC) values of membranes and IEC values were found between 4,3-6,2 mmol/g. The water uptakes of membranes were found between %10-80 and observed that water uptake of membranes are reduced with the increasing amount of SSA and Ludox. The IEC values of obtained membranes are higher than Nafion 117 (0,91 mmol/gr) and it was observed that they have access to 80% water uptake without swelling. The proton conductivities of membranes increasing with the amount of SSA and Ludox and found between 10-6-10-3.
Özet (Çeviri)
Günümüzde, yakıt hücreleri, verimli, ekonomik, çevreyle uyumlu bir enerji üretim teknolojisi olarak uygulama ve kullanım alanı bulmaktadır. Proton değişim membran yakıt hücreleri (PEMFC) düşük çalışma sıcaklığında yüksek verim elde edilmesi, sessiz çalışması ve saf suyun dışında herhangi bir atık ortaya çıkarmamasından dolayı en çok ilgi çeken yakıt hücresi türüdür. Bu çalışmada PEMFC?lerde kullanılmak üzere proton iletken membranlar elde edilmesi amaçlanmıştır. PVA bazlı membranlar sülfosüksinik asit (SSA) oranı ve proton iletkenliği üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla koloidal silika (Ludox) oranı değiştirilerek hazırlanmıştır. FT-IR spektrumları PVA ile SSA arasında çapraz bağlamanın gerçekleştiğini göstermektedir. FT-IR spektrumlarında Ludox katkısının moleküler seviyede olmadığı bulunmuştur. Membranların iyon değiştirme kapasiteleri (IEC) üzerinde SSA ve Ludoks katkısının etkili olduğu görülmüş, IEC değerleri 4,3- 6,2 mmol/gr arasında bulunmuştur. Membranların su çekme yüzdesi %10-80 arasında bulunmuş, SSA ve Ludoks miktarı arttıkça su tutma miktarının düşme eğilimde olduğu görülmüştür. Elde edilen membranların IEC değerlerinin Nafyon 117?den (0.91 mmol/gr) büyük olduğu ve şişme göstermeden %80 su tutma kapasitesine ulaşabildiği görülmüştür. Membranların proton iletkenlikleri SSA ve Ludoks miktarıyla artış göstermiş ve10-6 -10-3S/cm aralığında bulunmuştur.