Güneş pili kullanarak elektrik üretimi
Electricity generation using solar cells
- Tez No: 201105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FADIL ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Güneş Pili aydınlatma sistemleri, elektrik şebekesinin uzatılmasının mümkün olmadığı durumlarda ya da anlamlı olmadığı yerlerde özellikle küçük güçte enerji taleplerini karşılamak için kurulan ve şebekeden bağımsız sistemler olarak adlandırılan uygulamaların tipik örneğidir. Bu tez çalışmasında, 6 hücreli güneş pili kullanarak elektrik enerjisi üretilmiştir. Ve 12 volt 7 AH/20 saat gücündeki kuru tip aküde depo edilmiştir. Güneş enerjisinin elektrik üretiminde yetersiz olduğu durumlarda aküde depo edilen enerji ile sistem çalıştırılmıştır. Sistem ile ilgili ilk olarak panel ve akünün boşta ölçümü yapılmış voltmetre ve osiloskopta bu değerler gözlenmiştir. Daha sonra sistem bağlı fakat yüksüz durumda ölçümler yapılmıştır. En son ise sistem bağlı ve yüklü durumda ölçümler yapılmıştır. Güneş enerjisinden elde edilen enerji, sistemi oluşturan devreler yardımıyla D.C yada A.C ye çevrildikten sonra elektriki aygıtı beslemede kullanılmıştır. İlk yatırım maliyeti yüksek olmasına rağmen bu sistemler, işletme maliyetlerinin düşük olması nedeniyle kullanılma oranı günden güne artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The lighting systems by Solar Battery is the typical sample of the applications which is established to provide the small amount of energy demands and named as the independent from the central net, in case that the net of electricity is not possible to reach or doesn?t require at all. In this study of thesis, energy of electricity has been produced by using the celled solar battery, and it has been stored in a dry type of 12 volt 7 AH/20 hour powered storage battery. In case that solar energy is not sufficient to manufacture electric energy, the system has been operated by the energy which is stored in the storage battery. Concerning the system, first of all panel and storage battery have been measured as empty, these values have been observed on the voltmeter and oscilloscope. Later, the measurements have been carried out when the system is connected but without charged. Finally, the measurements have been carried out when the system is connected and with charged , and the outputs have been taken from oscilloscope. The energy obtained from Solar energy has been used to feed the electrical apparatus after it is changed in to DC or AC by means of the circuits that constitute the system. Although the first cost of investment is expensive, the rate of using these systems increases day by day due to their expense of operation.