Toz metal alüminyum malzemelerin sürtünme karıştırma kaynağı ile kaynaklanabilirliği
Weldability of powder metal aluminium materials by friction stir welding
- Tez No: 201108
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Toz metal parçaların günümüzde kullanım alanlarının artması sebebiyle birlestirilmesine de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu malzemelerin sürtünme karıstırma kaynagı ile birlestirilebilirliginin arastırılması amacıyla yapılan bu çalısmada 45x55x5 mm boyutlarında alüminyum toz metal bloklar 290, 330, 370, 410 MPa basınçlar kullanılarak üretilmislerdir. Üretilen bu bloklar 600 0C'de vakum atmosferinde 60 dakika süre ile sinterlenmislerdir. Sinterlenmis numuneler alın alına sürtünme karıstırma kaynak yöntemi ile birlestirilmislerdir. Birlestirilen bu numunelere mikrosertlik, çapraz kırılma gibi mekanik testler ile metalografik incelemeleri yapılarak presleme, sinterleme ve kaynak parametrelerinin etkileri arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
The fields of application for powder metal parts have increased today, so as the need to join them. In this study, in order to investigate the weldability of powder metal materials by friction stir welding techniques, aluminium powder metal parts of 5x45x55 mm in size were compacted at 290, 330, 370, 410 MPa pressures. n this study the blocks were sintered at 600 0C in a vacuum atmosphere for 60 minutes. The samples were then joined at different parameters by friction stir butt welding method. Mechanical tests such as microhardness, three point bending strength together with microsutructural investigation have been conducted on the joint samples and the effect of pressing, sintering and welding parameters have been investigation.