Mermer tozları ve uçucu kül ile polimer esaslı kompozit malzeme üretimi
Manufacturing of polymer matrix composite metarial composite material using marble dust and fly ash
- Tez No: 201109
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde mermer işletmelerinden açığa çıkan atık tozlar önemli derecede ekonomik kayıplara ve çevre kirliliğine yol açmaktadır. Mermer tozu, mermerin kesimi ve makine ile işlenmesi sırasında açığa çıkan kristal halde atıktır. Uçucu küller ise kömür santrallerinde yanma sırasında bacadan yayılan ve elektrofiltrelerde tutulan puzolanik yapıda hafif metal oksitlerdir. Gerçekte, bu atıkları çeşitli endüstriyel uygulamalarda kullanmak mümkündür. Bu çalışmada, matris malzeme olarak polyester, takviye malzemesi olarak da mermer tozları kullanıldı. Diğer taraftan puzolanik yapıdaki uçucu kül mermer tozu yerdeğişimi esasına yönelik olarak uçucu kül ilavesinin mukavemet üzerine etkisi incelendi. Ayrıca, öğütülmüş hurda termoplastiklerin polyester ile yerdeğiştirilmesi esasına dayalı olarak malzemenin mukavemet özelliklerindeki değişim belirlendi. Polimer sertleştirici olarak metil etil keton peroksit ve kürleşmede reaksiyon hızlandırıcı olarak da kobalt naftanat kullanıldı. Elde edilen malzeme kalıplandı, kalıptan çıkarılan malzemeler önce havada, daha sonra etüvde kürleştirildi. Kompozit malzeme üretiminde sertleştirici, hızlandırıcı ve polyester miktarı ve kürleşme şartları sabit tutulmuş ve önce polyester/mermer tozu oranı parametrik olarak incelenmiştir. Polyester/mermer tozu oranı 1/4'e çıkarıldığında kompozit malzemenin üç v noktadan eğme mukavemeti ve sertliği en yüksek değere ulaşmıştır. İkinci parametrik çalışma olarak polyester/dolgu maddesi (mermer tozu+uçucu kül) oranı 0.38 olduğunda ise en yüksek üç noktadan eğme mukavemeti ve sertlik değerleri kaydedilmiştir. Üçüncü parametrik sette, mermer tozu ve uçucu kül takviyeli, hurda termoplastik ve polyester matrisli kompozit malzeme üretimi gerçekleştirilmiş ve elde edilen malzemelerin mekanik özellikleri incelenmiştir. Test sonuçları polyester yerine eklenen termoplastiğin malzemenin mekaniksel özelliklerini azaltıcı etki yaptığını göstermiştir. Matris içerisindeki termoplastik oranı %0 iken, üç noktadan eğme mukavemeti değeri 30 N/mm2 iken; %17 termoplastik içeriğinde 21,7 N/mm2 , %50 termoplastik içeriğinde ise 16,5 N/mm2 olarak tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 948.1.094 Anahtar Kelimeler :Polimer kompozit malzeme, mermer tozu, termoplastik, uçucu kül
Özet (Çeviri)
Nowadays, dusts released from the marble works leads to considerable economical losses and environmental pollution. Marble dust occurred during machining and cutting of marble pieces is waste at crystal form. Fly ashes are light metal oxides at puzzolanic structure which emitted from coal power plant during the combustion and held at electrofilters. In fact, it is possible to use these wastes in various industrial applications. In this study, polyester is used as matrix material and marble dust is used as reinforcement material. On the other hand, effect of substituting fly ash instead of marble dust on the strength is examined. Besides the change of material?s strength properties based on exchanging grinded waste thermoplastic by polyester is determined. Methyl ethyl ketone is used as polymer hardener and cobalt naftanat is used as reaction accelerator at curing. Obtained material is moulded, it has been cured firstly in the air and in the oven secondly. The amounts of hardener, accelerator and polyester have been fixed and the amount of polyester and marble dust examined parametrically first at composite material producing. When the amount of polyester and marble dust increased to ¼ , the three point bending strength and hardness of composite material has been reached the highest value. When the polyester/filler (marble dust+fly ash) ratio is 0.38, the maximum three point bending strength and hardness values vii has been recorded as the second parametric study. In the third parametric step, the production of waste thermoplastic which is reinforced with marble dust and fly ash and polyester matrix composite material is fulfilled and mechanical properties of outcome material has been examined. Test results have showed that thermoplastic which have been added instead of polyester has a decreasing effect on mechanical properties of material. It is obtained that while thermoplastic rate is %0 in matrix the three point bending strength value is 30 N/mm2, while thermoplastic ratio is %17, it is 21,7 N/mm2 while thermoplastic ratio is %50 it is 16,5 N/mm2.