Batı Toroslar ve Güneydoğu Toroslar Prironinae-Cerambycinae (Coleoptera:Cerambycidae) faunaları üzerine taksonomik, sistematik ve zoocoğrafik araştırmalar
Taxonomical, systematical and zoogeographical researches on fauna of Prioninae-Cerambycinae of Western Taurus mts. and South-Eastern Taurus mts. (Coleoptera:Cerambycidae)
- Tez No: 201125
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmada 2006-2007 yıllarında Batı Toroslar (Gevne Vadisi, Geyik Dağı, Şeytan Dağı, Yıldız Dağı, Ak Dağ) ve Güneydoğu Toroslar (Amanos Dağları)'ın çeşitli bölgelerinden toplanmış Prioninae, Lepturinae, Aseminae, Spondylidinae ve Cerambycinae alt familyalarına ait olan toplam 2831 Cerambycidae örneği faunistik, taksonomik, sistematik ve zoocoğrafik olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışmada değerlendirilen taksonlar itibarı ile zoocoğrafik, faunistik ve taksonomik yorumlar yapılmıştır. Her iki çalışma alanının karşılaştırmalı analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan teşhis işlemleri sonucunda bunların 5 alt familya, 39 cins, 61 tür ve alt tür olduğu tespit edilmiştir. Lepturinae'den Anastrangalia sanguinolenta (Linnaeus, 1761), Stictoleptura tesserula (Charpentier, 1825) ve Spondylidinae'den Spondylis buprestoides (Linnaeus, 1758) türleri Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi için yeni kayıttır. Lepturinae'den Dinoptera collaris (Linnaeus, 1758), Anastrangalia sanguinolenta (Linnaeus, 1761) ve Cerambycinae'den Certallum ebulinum ruficolle (Fabricius, 1787) Batı Toroslar için, Prioninae'den Callergates gaillardoti (Chevrolat, 1854), Aegosoma scabricorne (Scopoli, 1763), Mesoprionus besicanus (Fairmaire, 1855), Lepturinae'den Stenocorus auricomus Reitter, 1890, Dinoptera collaris (Linnaeus, 1758), Stictoleptura tesserula (Charpentier, 1825), Paracorymbia v excisipes (Daniel, 1893), Aseminae'den Arhopalus rusticus (Linnaeus, 1758), Arhopalus syriacus (Reitter, 1895), Spondylidinae'den Spondylis buprestoides (Linnaeus, 1758), Cerambycinae'den Phoracantha recurva Newman, 1840, Purpuricenus budensis interscapilatus Plavilstshikov, 1937, Purpuricenus nudicollis Demelt, 1968, Aromia moschata ambrosiaca (Stevens, 1809), Chlorophorus trifasciatus (Fabricius, 1781) ise Güneydoğu Toroslar (Amanos Dağları) için ilk kayıttır. Çalışma sonucunda Batı Toroslar Prioninae- Cerambycinae faunası takson sayısı 67'den 70'e, Güneydoğu Toroslar Prioninae-Cerambycinae faunası takson sayısı 89'dan 104'e yükselmiştir. Toplam 14 takson Batı Toroslar'daki çalışma alanı için, 9 takson ise Güneydoğu Toroslar'daki çalışma alanı için ilk kayıttır. Buna ilave olarak birçok takson toplandıkları iller için ilk kayıt niteliğindedir. Çalışmada incelenen toplam 9 takson (Stenocorus auricomus Reitter, 1890, Cortodera alpina xanthoptera Pic, 1898, Cortodera cirsii Holzschuh, 1974, Grammoptera merkli Frivaldsky, 1884, Paracorymbia excisipes (Daniel, 1893), Pedostrangalia adaliae (Reitter, 1885), Purpuricenus nudicollis Demelt, 1968, Anatolobrium eggeri Adlbauer, 2004 ve Clytus ciliciensis Chevrolat, 1863 olmak üzere) Türkiye'de endemiktir.
Özet (Çeviri)
In this study, totally 2831 longicorn beetles specimens belong to the subfamilies Prioninae, Lepturinae, Aseminae, Spondylidinae and Cerambycinae that collected in the years of 2006-2007 from various localities of Western Taurus Mts. (Gevne valley, Geyik Mt., Şeytan Mt., Yıldız Mt., Ak Mt.) and South- Eastern Taurus Mts. (Amanos Mountains) are evaluated faunistically, taxonomically, systematically and zoogeographically. The remarks related to zoogeography, fauna and taxonomy are also given in the present study. Both research areas analysed comparatively. On the results of identification of these specimens are determined totally 61 taxa belonging to 5 subfamilies and 39 genera. Anastrangalia sanguinolenta (Linnaeus, 1761), Stictoleptura tesserula (Charpentier, 1825) in Lepturinae and Spondylis buprestoides (Linnaeus, 1758) in Spondylidinae are new records for Mediterranean Region of Turkey. Dinoptera collaris (Linnaeus, 1758), Anastrangalia sanguinolenta (Linnaeus, 1761) in Lepturinae and Certallum ebulinum ruficolle (Fabricius, 1787) in Cerambycinae for Western Taurus Mts. and Callergates gaillardoti (Chevrolat, 1854), Aegosoma scabricorne (Scopoli, 1763), Mesoprionus besicanus (Fairmaire, 1855) in Prioninae, Stenocorus auricomus Reitter, 1890, Dinoptera collaris (Linnaeus, 1758), Stictoleptura tesserula (Charpentier, 1825), Paracorymbia vii excisipes (Daniel, 1893) in Lepturinae, Arhopalus rusticus (Linnaeus, 1758), Arhopalus syriacus (Reitter, 1895) in Aseminae, Spondylis buprestoides (Linnaeus, 1758) in Spondylidinae and Phoracantha recurva Newman, 1840, Purpuricenus budensis interscapilatus Plavilstshikov, 1937, Purpuricenus nudicollis Demelt, 1968, Aromia moschata ambrosiaca (Stevens, 1809), Chlorophorus trifasciatus (Fabricius, 1781) in Cerambycinae for South-Eastern Taurus Mts. are the first records. As a result of this study, the fauna of Prioninae-Cerambycinae of Western Taurus Mts. and South-Eastern Taurus Mts. increased from 67 to 70 and from 89 to 104 respectively. Total 14 taxa and 9 taxa for studied areas in Western Taurus Mts. and South-Eastern Taurus Mts. are the first records respectively. In addition to this, many taxa are the first records for collecting provinces. Stenocorus auricomus Reitter, 1890, Cortodera alpina xanthoptera Pic, 1898, Cortodera cirsii Holzschuh, 1974, Grammoptera merkli Frivaldsky, 1884, Paracorymbia excisipes (Daniel, 1893), Pedostrangalia adaliae (Reitter, 1885), Purpuricenus nudicollis Demelt, 1968, Anatolobrium eggeri Adlbauer, 2004 and Clytus ciliciensis Chevrolat, 1863 are endemic to Turkey.