Metro duraklarının mekansal özellikleri ve kent imajı üzerindeki etkileri, Ankara Kızılay-Batıkent metro hattı analizi
Spatial characteristics of metro stations and their effects on the image of the city a case study of Ankara Kızılay-Batıkent metro line
  1. Tez No: 201139
  2. Yazar: EMİNE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Elektrigin icadı ve teknolojinin hızlı gelisimi gündelik yasam faaliyetlerinin gün ısıgına bagımlılıgını ortadan kaldırmıs ve degisik çözümlerle metropol yasantısının hızını arttırmıstır. Metropollerde artan nüfus ve buna baglı olarak olusan trafik yogunlugu sebebiyle hızlı ulasım sistemleri düsünülerek en uygun toplu tasım sisteminin yeraltı ulasım sistemleri oldugu sonucuna varılmıs, gün ısıgına olan ihtiyacın ortadan kalkmasıyla da metro sistemleri ortaya çıkmıstır. Metro durakları kentteki hareketliligin basladıgı ve bittigi, kenti mekansal, sosyal ve islevsel olarak degistiren, dönüstüren ve biçimlendiren dinamik noktalardır. Ankara için Kızılay-Batıkent metro hattı bu dinamik hareketin gözlemlenebildigi en güncel örnektir. Bu çalısmada, Kızılay- Batıkent metro hattı üzerindeki metro duraklarının kentin mekansal, sosyal ve islevsel dönüsümüne etkisi incelenmekte ve belgelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Invention of the electricity and technological developments eliminated the dependency of the humans to sunlight for everyday activities and changed the rhythm of the metropolitan life. In cities, to cope with traffic problems, caused by the demographic change in the population fast and safe public transportation systems were searched. Metro has arrived as a solution to overcome the traffic problems and it is now frequently used for urban-public transportation. Metro has serious advantages such as reducing the traffic load and carrying large amount of people at one time. Metro stations affect the development of the city. They are dynamic points where the underground activities start. They affect and change their surroundings spatially, socially, and functionally. Kızılay-Batıkent Metro line is a significant current example for Ankara where such dynamic spatial and social changes could be observed. In this study, the effects of Kızılay-Batıkent Metro line and its stations on the spatial and social transformation of the city and its urban image are investigated and documented.