Bulanık mantık denetleyicisi ile uçak yakıt tüketiminin modellenmesi
Modelling of aircraft fuel consumption by fuzzy logic
  1. Tez No: 201138
  2. Yazar: ÜMİT İSKENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Analizi yapılan sistemin amacı; jet motorunun yanma basıncını simule ederek jet motoru yakıt sistemini etkinleştirmektir. Yakıt akışı, yakıt nozulu vasıtasıyla tanka pülverize edilir. Tanktaki sıvının seviyesi bir sıvı kontrolörüyle kontrol edilir. Basınç, gerçek zamanlı bilgisayar kontrollü bir dijital cihaz ile düzenlenir. Aynı bilgisayar, 10 ms örnekleme oranı ile tasarlanmış bir basınç kontrolünü yapacak şekilde de kullanılmıştır. Kombastör basıncı yakıt sisteminin stabilitesi için önemli bir parametredir ve kararlı rejimde ±%1, geçici rejimde ±%2.5 toleransla kontrol edilmesi gerekir. Bu basınç şu anda bir PI kontrolörü ile belirtilen toleransları tam manasıyla karşılamayan şekilde kontrol edilmektedir. Bu PI kontrolör muhtemelen daha iyi performans kazanmak için tavsiye edilebilir ancak bu çalışmada bulanık mantık kullanılarak kontrol yapıldığında yukarıdaki mahzurlar ortadan kaldırılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Aim of the system stated is to develop jet engine fuel system by simulating burning pressure of jet engine.Fuel flow is pulvarized to the tank with fuel nozzle.Fuel quantitiy is controlled with the liquid controller.Pressure is set by real time controlled digital machine.Same computer is also used to control pressure with 10 ms.ratio.Combustion pressure is an important parameter for the stabilization of system and has to be controlled with ;at costant regime % 1,at variable regime % 2.5 tolerate.Now this pressure is controlled with PI controller and this PI controller is not effective.This PI controller may be advised to gain more performance but with this experiment ; by fuzzy logic,fuel consumption performance will be much more effective.