Kısa devre analizinin uluslararası standartlar ve simulasyon ile çözümlenmesi
Short circuit analysis according to international standards and simulation
  1. Tez No: 201173
  2. Yazar: SERDAR ÖZBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tezin temel amacı, kısa-devre hesaplamalarında dinamik yada standart tabanlı değişik yaklaşımların ispatını vermektir ve uygulamaların kendine özgü bölümlerini ve sınırlarını hatırlatmaktır. Sonrasında, 3 fazlı simetrik kısa devre durumu için uluslararası kabul görmüş iki standart (IEC 60909, ANSI C37.010.1999) ve simulasyon programı Matlab Simulink kısadevre akım değerleri karşılaştırılması için araştırıldı, bunun yanında Türk standardı olarak kabul edilen TS EN 60909 ve TS IEC-TR 363 üzerinde ayrıntılı hesaplama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis is to give evidence of the different approaches offered by dynamic and standard based calculation of short-circuit currents and to remind the specific fields of application and the limits of them. Afterwards, in order to compare short circuit current event of a fault 3 phase simetrical short circuit, two widely adopted international standards (IEC 60909 and ANSI / IEEEC37.010.1999 Standards) and a simulation program Matlab Simulink are investigated in this thesis, also detailed calculation studies have done for TS EN 60909 and TS IEC-TR 363 which is adopted as Turkish Standards.