HF modem tasarımı ve uygulaması
HF modem design and implementation
  1. Tez No: 201172
  2. Yazar: GÖRKEM ÇİPLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
HF bandında yapılan haberleşmeler, bu bandın yoğunluğu ve ilgili frekanslarda dalganın yayılımının gösterdiği karakteristik özellikleri nedeniyle hataya açık ve problemlidir. Bu bozulmaların üstesinden gelecek ve HF üzerinden sayısal veri iletişimine olanak tanıyacak çeşitli algoritmalar geliştirilmiştir. Bu algoritmalar, gerek filtreleme teknikleri gerekse kodlama teknikleri olmak üzere çok çeşitlidir. Bu frekanslar üzerinden haberleşme yapılabilmesi amacıyla NATO tarafından birçok standart tanımlanmıştır. Bu standartlardan biri STANAG 4285 standardıdır. Bu standart, 75 baud'dan 2400 baud' a kodlu ve 1200 baud'dan 3600 baud'a kadarda kodsuz haberleşmeyi BPSK, QPSK, 8PSK modülasyonlarının kullanımıyla tanımlamaktadır. Bu sırada çeşitli bozucu etkilere karşı verici ve alıcı tarafında sayısal veri üzerinde yapılabilecek işlemleri ve analog sinyal üzerinde yapılabilecek adaptif işlemleri tanımlamaktadır. Bu tezde de bit oranı olarak 1200 baud seçilmiş ve STANAG tarafından bu bit oranı için tanımlanan QPSK modülasyonu/demodülasyonu uygulanmıştır. Bununla beraber konvolüsyonel kodlama, konvolüsyonel serpiştirme, adaptif kanal denkleştirme, viterbi kod çözme gibi işlemlerle performans artırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication over HF has disadvantages as high error rates due to both characteristic properties of the waveforms and intensive communication exists on these frequency bands. Several algorithms like adaptive filters or coding methods developed to override these problematic situations. NATO has defined kinds of standarts to be able to communicate over HF bands. One of these standarts is STANAG 4285 which defines communication from 75 baud to 2400 baud coded and 1200 baud to 3600 baud without coding by using BPSK, QPSK and 8PSK modulation schemes. Furthermore, standart also purpose methods to recover signal for both analog and digital processes. In this thesis, 1200 baud is selected as modulation rate and QPSK modulation/demodulation has implemented as STANAG defines for this rate. Furthermore, for performance improvement, several methods as convolutional coding, interleaving, equalizer and viterbi decoding have implemented.